pondělí 30. prosince 2019

Seed Studio GrovePi+ Starter Kit for Raspberry Pi

Stavebnice - HiTech elektronická, starter kit pro Raspberry Pi (kompatibilní s RPi B/B+/A+/2/3), snímače teploty, vlhkosti, vzdálenosti, úhlu natočení, světla, zvuku, modul relé, buzzer, 3xLED, tlačítko, propojovací kabely, LCD display s RGB podsvícením, kompatibilní s Linux a Win10 IoT + příručka (v angličtině)

Lámete si hlavu s technickým řešením svého IoT projektu? Rozšiřte si možnosti využití Raspberry Pi díky setu, který přináší nejen velké množství snímačů a elektronické součástky. Můžete se těšit také na LCD displej s RGB podsvícením. Rozhraním GrovePi+ s mikroprocesorem ATMEGA328 snadno připojíte ke svému Raspberry až 15 modulů, díky tomu vaše prototypy budou moci zvládat téměř vše, co po nich budete chtít. Vytvořte si je přesně podle svých představ. 


Klíčové vlastnosti

  • Jednoduché zapojení díky modulu GrovePi+
  • Kompatibilní s Raspberry Pi 2 i Raspberry Pi 3 
  • Bohaté senzory na vnější faktory
  • LCD displej s podsvícením
  • Podpora Linuxu a Win 10 IoT Core

Usnadní vaše projekty

Chcete, aby váš systém reagoval například na změnu teploty či světla? Jednoduše využijte snímače ze setu a skrze GrovePi+ do vašeho Raspberry. Kromě klasického využití minipočítače získáte sestavou možnost dlouhodobě sledovat mnoho parametrů. Ať už monitorování vnějších faktorů zařadíte jen pro vytváření statistiky nebo chcete údaje zakomponovat do automatizace domácnosti, senzory vám k tomu pomohou. Zjistěte, jaká funkční zařízení si zvládnete vytvořit vlastníma rukama a rozvíjejte s nimi své programátorské dovednosti.  
Doplňující informace
Obsah balení:
modul GrovePi+
snímač teploty
snímač vlhkosti
snímač vzdálenosti
senzor úhlu natočení
světelný senzor
senzor zvuku
modul relé
buzzer
3× LED (červený, modrý, zelený)
tlačítko
LCD displej s RGB podsvícením
10× propojovací kabel ke Grove modulu
Pracuje se systémy:
Microsoft Windows 10 IoT Core
Linux
Kompatibilita:
Raspberry Pi B 
Raspberry Pi B+ 
Raspberry Pi A+
Raspberry Pi 2
Raspberry Pi 3 

Parametry a specifikace



 Bez procesoru
Typ sestavy
 Mini PC
Intel Optane
 Ne
Operační systém
 Linux






































čtvrtek 26. prosince 2019

PC mini Intel Compute

PC mini Intel Compute Stick Linux Atom Z3735F, 1GB, 8GB, HD, Linux (BOXSTCK1A8LFC)





Miniaturní počítač se systémem Linux Miniaturní počítač velikosti flashdisku Intel Computer Stick je představitelem stále oblíbenějšího trendu miniaturizace stolních počítačů. Přes konektor HDMI vám umožní přeměnit jakýkoliv displej v počítač se systémem Linux. Tento model je postavený na procesoru Intel Atom, konkrétně Z3735F, vyznačující se nízkou spotřebou a dostatečným výkonem pro každodenní práci, tedy surfování na internetu, poslech hudby nebo prohlížení fotografií a videa. Výkon čtyř jader Základem minipočítače je čtyřjádrový moderní procesor Intel Atom Z3735F s integrovanou grafikou Intel HD Graphics, který všechny výše uvedené činnosti bez problémů zvládne. Běží na frekvenci až 1.83 GHz a jeho vyrovnávací paměť činí 2 MB. Intel Computer Stick je vybaven 8GB eMMC interní pamětí, portem HDMI, USB 2.0 a microUSB portem. Nebude vás ani obtěžovat žádným hlukem díky provedení bez větráku - chlazení je totiž pasivní.

Parametry a specifikace:
Typ sestavy:
Mini PC Řada procesoru: Intel Atom

Model procesoru:
Intel Atom Z3735F

Frekvence procesoru:
1,33 GHz (1 330 MHz) Počet jader procesoru 4× Cache procesoru 2 MB Core Boost Frekvence 1,83 GHz (1 830 MHz) Max TDP 2 200 mW

Funkce procesoru:
Automatické přetaktování, Model se sníženou spotřebou, Podpora Virtualizace Grafická karta: Intel HD Graphics

Operační paměť :
1 GB

Výbava: Bluetooth, Čtečka paměťových karet, Wi-Fi Typ WiFi: 802.11b/g/n

Typ úložiště:
Flash

Kapacita:
8 GB Výstupy: USB 2.0 - 1×, HDMI

Operační systém:
Linux

pondělí 23. prosince 2019

DVB-T2 tunery

Nejdůležitější je ovládání
Z hlediska každodenního používání je mnohem důležitější než počet portů nebo funkční výbava tuneru pohodlný a snadno použitelný dálkový ovladač, ideálně takový, který nahradí i původní dálkový ovladač starého televizoru. Takové ovladače ale nabízejí pouze dva z testovaných tunerů; většina těchto zařízení se dodává s nedostatečnými ovladači, které nás během testu iritovaly, a to jsme tunery používali jen pár týdnů. Zejména starší uživatelé budou mít s jejich používáním velké problémy. Tlačítka na nich jsou totiž malá, příliš blízko u tebe a leckdy také nelogicky rozmístěná. Při výběru nového DVB-T2 tuneru tak doporučujeme ze všeho nejvíc hledět na to, aby bylo součástí výbavy kvalitní dálkové ovládání.

prehlednost-menu

Přehlednost menu: Pro spuštěn přehrávání souborů z USB disku budete muset ve většině případů do ovládacího menu. U některých tunerů v něm najdete i hry, případně streamovací aplikace nebo předpověď počasí.

Funkce a výbava

Kromě schopnosti přijímat terestriální televizní vysílání kódované novým kodekem dokážou všechny testované DVB-T2 tunery přehrávat multimediální soubory z připojeného USB disku. Všechny testované kusy zvládnou zobrazit fotografie, přehrát hudební soubory (jen některé ale umí i FLAC) a též přehrávat filmy v různých komprimovaných formátech. Přejete-li si set-top-box používat i jako domácí multimediální centrum, doporučujeme zvolit některý z modelů osazených koaxiálním zvukovým výstupem, jehož prostřednictvím k tuneru můžete připojit kvalitnější reproduktory.
Nejlevnější DVB-T2 tunery mají jen HDMI, SCART a jeden USB port pro přehrávání multimediálních souborů z disku. Nejlépe vybavené lze připojit k síti a nabízí dva USB konektory.
Připojení DVB-T tuneru k lokální síti a k internetu nabízí většina testovaných zařízení, ale s výjimkou jediného zařízení (Maxxo STB-T2) slouží LAN pouze pro přehrávání vybraných stanic digitálního rádia nebo pro zbytečné informace o počasí. Zmíněný tuner Maxxo STB-T2 dokáže přehrávat videa z YouTube, i když ovládání tohoto rozhraní je samozřejmě prostřednictvím dálkového ovladače poněkud kostrbaté.

TechniSat Digipal T2 HD ex+

Špičkový značkový set-top-box podporuje DVB-T2 vysílání v kodecích H.265/HEVC i H.264, takže jej lze používat nejen v ČR, ale i v zemích, které DVB-T2 signál vysílají s tímto kodekem. Zpracování je špičkové a tuner disponuje nejlepším dálkovým ovládáním ze všech testovaných zařízení. Dálkový ovladač má plnohodnotnou velikost, velká a logicky rozložená tlačítka a skvělou odezvu. Navíc je pomocí něj možné ovládat zároveň i televizor a další připojený přijímač. Na rozdíl od malých ovladačů s nelogicky rozloženými tlačítky je to ideální dálkové ovládání pro seniory, už jen kvůli němu stojí nákup tohoto relativně drahého přijímače za zvážení. Vyšší cenu částečně kompenzuje i přibalený HDMI kabel, ten v balení ostatních testovaných STB nenajdeme. Portová výbava je plně funkční, vedle HDMI sice chybí SCART, ale na druhou stranu jsou zde dva výstupní audiokonektory a nechybí ani USB port pro přehrávání multimediálního obsahu z USB disku a LAN zdířka. Po připojení k LAN je možné používat STB i jako nástroj pro přehrávání internetového rádia. Z USB lze přehrávat klasicky fotografie, zvuk (podporuje i FLAC až do 192 kHz) i videosoubory. Instalace probíhá v česky lokalizovaném menu, které je přehledné a graficky elegantně zpracované. Jednoduchá správa, třídění kanálů a sedmidenní EPG. Skvělá je nabídka časování vypínače i zámky nastavitelné na míru až čtyřem dětem. Jedinou ale důležitou nevýhodou je absence možnosti nahrávat TV pořad na připojený USB disk.

Cena: 1 990 Kč

SENCOR SDB 5104TD

Rozumně vybavený tuner, který kromě možnosti přehrávání DVB-T2 umožňuje díky LAN portu i přístup k internetovému rádiu nebo k aktuálnímu počasí (i když grafické rozhraní a nabídka možností jsou u této funkce velmi skromné). Sencor SDB 5104TD je vybaven dvěma DVB-T2 tunery, takže umožňuje zároveň sledovat program na jednom kanálu a přitom nahrávat pořad z kanálu jiného. Portová výbava je prakticky kompletní, kromě HDMI nechybí ani SCART a dvojice USB portů. Jeden z nich je umístěn na čelní straně, druhý vzadu. Z USB flash disku lze přehrávat fotografie, filmy i hudbu, tu dokonce i ve formátu FLAC. Zařízení přehrává titulky, ale v některých případech jsme zaznamenali problém se správným zobrazením českých znaků. Ovládací menu je české a celkem přehledné, kromě běžných položek v něm dokonce najdeme i dvě hry. Podoba menu je shodná se zařízeními Tesla Duplex T2 a Evolveo Gamma T2, s nimiž je prakticky shodný i hardware set-top-boxu a bohužel i dálkové ovládání. To je naprosto nouzové a starší uživatelé s ním budou mít problémy. Ovladač je malý, tlačítka jsou drobná, příliš blízko u sebe a nelogicky rozložená. Nepříjemná je absence kolébkových dvoutlačítek pro volbu hlasitosti a programů. Tyto funkce se ovládají prostřednictvím bočních šipek křížového ovladače, spíše by se nám však líbila možnost regulace hlasitosti šipkami nahoru a dolů, přepínání programů šipkami doprava a doleva. Na ovladači je to naopak. Zařízení má při provozu spotřebu cca 6,5 wattu, ve stand-by režimu spotřebovává 0,7 W. Upgrade firmwaru je jako u všech ostatních STB v testu realizován pomocí USB flash disku, přes LAN to nejde.

Cena: 990 Kč

EMOS EM190S

Vynikající malý DVB-T2 tuner si díky kombinaci atraktivní ceny a bohaté funkční i hardwarové výbavy odnáší z našeho testu ocenění Cenový tip a celkově jen drobně zaostal za třikrát tak drahým vítězem. Od konkurence se liší propracovaností menu, zajímavými možnostmi nebo například přítomností externího infraportu. Ten lze pomocí miniUSB konektoru připojit k tuneru a umístit jej do blízkosti televizní obrazovky, takže uživatel nemusí hledat, kde se nachází tuner, a jednoduše zamíří dálkový ovladač na obrazovku televizoru. Tuner lze v takovém případě úplně uklidit z dohledu, a dokonce na něm i deaktivovat displej. Velmi dobrý dálkový ovladač se navíc umí učit základní příkazy dálkového ovladače televizoru, takže při ovládání TV a STB si vystačíme s jedním ovladačem. Ten má délku 17,5 cm, dedikovaný blok pro ovládání televizoru a hlavně dvě kolébková tlačítka regulace hlasitosti a pohybu mezi kanály. Portová výbava set-top-boxu je základní a čítá jeden HDMI a jeden SCART konektor. Možnost připojení k internetu chybí, ale to zase tak moc nevadí, protože většina tunerů je stejně využívá pouze pro přehrávání internetových rádií. Na předním panelu je kromě miniUSB portu pro připojení externího IrDa modulu také klasická USB zdířka pro připojení USB disku. Z něj dokáže přehrávat jak fotografie a hudbu, tak videosoubory. Podpora českých titulků byla bezchybná. Ovládací menu je přehledné a lokalizované do češtiny. Tuner EM190S je díky programovatelnému a pohodlnému dálkovému ovladači a možnosti skrytí tuneru (nejen z pohledu, ale i před uživatelem) obzvlášť vhodný pro starší uživatele nebo penziony.

Cena: 629 Kč

TESLA DUPLEX T2

Hardwarově naprosto shodný tuner jako Sencor SDB 5104TD, ovšem s o něco vyšší cenou a lepší podporou českých znaků v titulcích. Na rozdíl od Sencoru 5104TD ale nemá v menu dvě hry. Jinak je vše stejné, včetně nepovedeného malého ovladače. Na zadní straně se vedle HDMI a SCART konektoru nachází i LAN zdířka, koaxiální audio a druhý USB port pro připojení USB disku. Druhý USB konektor najdeme na čele, hned vedle displeje a jediného tlačítka (vypínač). Z USB disku lze přehrávat multimediální obsah včetně hudby ve formátu FLAC a filmů s českými titulky. Českou diakritiku zvládá v titulcích tento tuner bezvadně. Stejně jako u všech ostatních zařízení v testu lze USB port použít i pro upgrade firmwaru, přes LAN to bohužel nejde. Po zapojení tuneru do LAN sítě lze přes tuner poslouchat výběr českých, německých, italských nebo francouzských rozhlasových stanic nebo se podívat na předpověď počasí. Tuner s připojeným USB flash diskem a síťovým konektorem si při provozu řekne o 6,8 W.

Cena: 1 190 Kč

MAXXO STB-T2

Středně velký DVB-T2 tuner se slušnou portovou výbavou a zajímavými možnostmi ovládacího menu. Na zadní straně najdeme kromě anténního vstupu a výstupu samozřejmě i HDMI a SCART. Kromě nich je zde koaxiální audiovýstup a zdířka pro připojení zařízení do LAN sítě. Na přední straně je pak vedle displeje k dispozici USB zdířka a trojice tlačítek pro nouzové ovládání STB (volba kanálů a vypínač).
Graficky odvážné menu vypadá lépe a nabízí víc položek, než je běžné. Umožňuje například nastavit podsvícení titulků a samozřejmě nemá problémy s českými znaky. Při přehrávání obsahu z USB disku nás zaujala i podpora hudebních souborů typu FLAC. Namísto USB disku lze do USB portu lze vložit dodávanou Wi-Fi anténu. Kromě LAN lze totiž připojit Maxxo STB-T2 k internetu i přes Wi-Fi. V menu dokonce najdeme položku pro přístup k YouTube, mapám od Googlu, RSS čtečce, aplikaci IPTV, FTP klientovi pro stahování a předpovědi počasí. YouTube se dá malým dálkovým ovladačem obsluhovat jen tak tak, ale horší je, že dodaný tuner obsahoval dva roky starý firmware, který videoklipy z YouTube ani mapy od Googlu nedokázal spustit. Dodávaný firmware pochází z května 2017, a tak bylo nutné provést aktualizaci na firmware z července 2019. V ní přibyla možnost přehrávání filmů přes DLNA, zmizely mapy, které stejně nefungovaly, a YouTube videa se již bez problému přehrávají.

Cena: 799 Kč

SENCOR SDB 520T

Nejlevnější tuner v testu má podobu středně velké krabičky, která se dodává s relativně dobrým ovladačem, jenž má bohužel jednu zásadní nevýhodu. Jinak je příjemně velký, tlačítka jsou daleko od sebe a nejsou malá, je zde dokonce dvojice kolébkových dvoutlačítek, která je bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu naprogramovaná pro funkce rychlého přetáčení videa a přesunu mezi skladbami, místo aby na jejich pozici byl regulátor hlasitosti a posunu mezi kanály. Velká škoda.
Tuner má stejné menu jako vyšší model Sencor, bohužel o něco pomalejší odezvu. Při přehrávání filmu z USB flash disku činil příkon tuneru skvělých 2,9 W, při sledování TV signálu je spotřeba 3,8 W a ve spánku si tuner říká o 0,6 W, takže se jedná o jedno z nejúspornějších zařízení v testu. Na čelním panelu je vedle USB portu a displeje trojice tlačítek pro základní ovládání tuneru (vypínač, posun mezi kanály), na zadní straně je vedle průchozí anténní zdířky už jen HDMI a SCART konektor, napájení je vedeno z boku. Z USB disku lze spouštět hudbu (FLAC nezvládá) a prohlížet fotografie a filmy, včetně českých titulků.

Cena: 590 Kč

EVOLVEO GAMMA T2

Další inkarnace oblíbeného OEM tuneru, tentokrát s logem firmy Evolveo. Hardware i ovládací menu jsou stejné jako u tunerů Sencor SDB 5104TD a Tesla Duplex T2, ale v tomto případě chybí LAN zdířka, kterou po pravdě řečeno neopláčeme, stejně by opět posloužila pouze pro přehrávání internetového rádia. Známé ovládací menu nenabízí žádné změny oproti Sencoru nebo Tesle, podpora češtiny je bezproblémová, a to i v titulcích filmů. Z USB disku přehrává klasicky fotografie, hudbu (zvládá FLAC) i videosoubory. Na USB disk dokáže i nahrávat televizní pořady, díky dvěma DVB-T2 tunerům navíc i z jiného kanálu, než který je vysílán na obrazovku. Připojíme-li do zadního USB portu pevný disk, lze televizní vysílání pozastavit a opět spustit od okamžiku pozastavení (timeshift). Při provozu s jedním připojeným USB flash diskem jsme naměřili spotřebu 6,9 W, ve stand-by režimu činí příkon slušných 0,7 W. K tuneru se dodává stejný malý dálkový ovladač s miniaturními tlačítky a nepříliš povedeným rozložením jako k identickým tunerům s logy Tesla a Sencor.
Cena: 1 190 Kč

neděle 22. prosince 2019

NVIDIA Jetson Nano

NVIDIA Jetson Nano Developer Kit je malý a výkonný počítač, který Vám umožní paralelně spouštět více neuronových sítí pro aplikace jako je klasifikace obrazu, detekce objektů, segmentace či zpracování řeči. To vše v jednoduše použitelné platformě, která běží na pouhých 5 wattech.

Jetson Nano má také podporu NVIDIA JetPack, který zahrnuje podporu balíčků (BSP), CUDA, cuDNN a TensorRT softwarové knihovny pro hluboké učení (deep learning), počítačové vidění, GPU výpočetní techniku, zpracování multimédií a mnoho dalšího. SDK také zahrnuje možnost nativně instalovat populární open source systémy pro strojové učení - Machine Learning (ML), jako jsou TensorFlow, PyTorch, Caffe / Caffe2, Keras a MXNet, což umožňuje vývojářům do produktů rychle a snadno integrovat svůj oblíbený AI model / AI framework.

Popis

obrazecaha
  1. Micro SD card slot: insert a 16GB or larger TF card for main storage and writing system image
  2. 40-pin expansion header
  3. Micro USB port: for 5V power input or for USB data transmission
  4. Gigabit Ethernet port: 10/100/1000Base-T auto-negotiation
  5. 4x USB 3.0 port
  6. HDMI output port
  7. DisplayPort connector
  8. DC jack: for 5V power input
  9. MIPI CSI camera connector:

Specifikace

  • GPU: 128-core Maxwell™ GPU
  • CPU: quad-core ARM® Cortex®-A57 CPU
  • Memory: 4GB 64-bit LPDDR4
  • Storage: Micro SD card slot (requires an external minimum 16G TF card)
  • Video:
    • Encode: 4K @ 30 (H.264/H.265)
    • Decode: 4K @ 60 (H.264/H.265)
  • Interfaces:
    • Ethernet: 10/100/1000BASE-T auto-negotiation
    • Camera: 12-ch (3x4 OR 4x2) MIPI CSI-2 DPHY 1.1 (1.5Gbps)
    • Display: HDMI 2.0, DP (DisplayPort)
    • USB: 4x USB 3.0, USB 2.0 (Micro USB)
    • Others: GPIO, I2C, I2S, SPI, UART
  • Power:
    • Micro USB (5V 2A)
    • DC jack (5V 4A)
  • Dimensions:
    • Core module: 69.6 mm × 45 mm
    • Whole kit: 100mm × 80mm × 29mm

Pro spuštění budete potřebovat

  • microSD kartu s minimálně 16GB a UHS-1
  • USB klávesnici a myš
  • Displej - HDMI nebo DP
  • microUSB napájecí zdroj minimálně 5V⎓2A

Podpora

středa 4. prosince 2019

Raspberry Pi 4 Model B



Raspberry Pi je nejoblíbenější jednodeskový počítač na světě. První model přišel v roce 2012 se skromným cílem - posílit technické vzdělávání dětí - a odstartoval malou průmyslovou revoluci. Raspberry Pi 4B je dosud nejvýkonnější model a první plnohodnotná náhrada PC!

1GB / 2GB / 4GB RAM

Raspberry Pi 4B nabízí možnost volby operační paměti - od klasické 1GB RAM, přes 2GB RAM až po 4GB RAM. Přechod na novější typ paměti - LPDDR4 - také významně zvýšil její rychlost.

28nm procesor

Základním stavebním kamenem Raspberry Pi 4B je jeho 1.5GHz čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A72. Přechod na modernější 28nm technologii umožnil Raspberry Pi 4B dosáhnout významného zvýšení výkonu procesoru, multimédií a I/O, díky čemuž je nyní plnohodnotným osobním počítačem.

4K grafika

Grafika VideoCore byla povýšena na verzi VI. Přináší 4Kp60 video, dekódování HEVC/H.265 a režim dvou monitorů!
Poznámka: 4Kp60 nelze nastavit na dvou monitorech současně.

Konektory a rozložení

Raspberry Pi 4B zachovává stejný půdorys jako starší modely (3B+, 3B, 2B, 1B+), ale přináší významné změny v oblasti konektorů, které si žádají novou krabičku a nejen to.
Napájecí konektor byl povýšen na USB-C, které umožňuje vyšší výkon a nabízí další výhody. Při nákupu Raspberry Pi 4B proto nezapomeňte na USB-C zdroj, nebo USB-C redukci ke starému micro USB zdroji.
Poznámka: Raspberry Pi 4B vyžaduje minimálně 5V⎓3A zdroj. Za předpokladu, že celkový odběr USB periferií nepřekročí hranici 500 mA, lze použít i kvalitní 5V⎓2.5A zdroj. Slabší napájení může vést až ke ztrátě dat a poškození micro SD karty!
Standardní HDMI konektor byl nahrazen dvěma microHDMI konektory. Díky tomu můžete připojit až dva monitory! Budete potřebovat dva microHDMI kabely nebo dvě kabelová microHDMI redukce.
Ethernet byl povýšen na skutečný gigabit a přesunul se na opačnou stranu USB konektorů.
Dva ze čtyř USB konektorů na Raspberry Pi 4B byly povýšeny na mnohem rychlejší USB 3.0.

Softwarové požadavky
Na Raspberry Pi 4B můžete i nadále používat stejné programy a operační systémy. Svůj stávající operační systém však MUSÍTE aktualizovat na verzi s novým firmwarem pro nové čipy! Staré instalace bez nového firmwaru nebudou fungovat.

Vlastnosti
  • Procesor
    • Broadcom BCM2711
    • 1.5 GHz quad-core ARM Cortex-A72
    • ARM v8
    • 64-bit SoC
  • Paměť
    • LPDDR4
    • 1 GB / 2 GB / 4 GB
  • Konektivita
    • 2,4GHz a 5GHz IEEE 802.11.b/g/n/ac Wi-Fi
    • Bluetooth 5.0 (BLE)
    • Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s)
    • 2 × USB 2.0 konektor
    • 2 × USB 3.0 konektor
  • GPIO
    • Standardní GPIO header se 40 piny (zpětně kompatibilní s předchozími modely)
  • Video & Zvuk
    • 2 × microHDMI 2.0 konektor (až 4Kp60)
    • MIPI DSI konektor pro připojení displeje
    • MIPI CSI konektor pro připojení kamery
    • čtyřpólový 3,5mm jack - výstup zvuku a kompozitního videa (PAL a NTSC)
  • Multimédia
    • H.265 (4Kp60 dekódování)
    • H.264 (1080p60 dekódování, 1080p30 kódování)
    • OpenGL ES, 3.0 grafika
  • Operační systém
    • Micro SD slot (bez vyskakovacího mechanismu) pro načítání operačního systému a ukládání dat
    • Oficiální operační systém: Raspbian
    • Raspberry Pi podporuje i celá řada alternativních operačních systémů.
    • Musíte aktualizovat! Staré instalace bez nových aktualizací firmwaru nebudou na Raspberry Pi 4B fungovat.
  • Napájení
    • 5V DC přes USB-C konektor (minimálně 3A)
    • 5V DC přes GPIO header (minimálně 3A)
    • PoE - napájení přes ethernet (vyžaduje přídavný modul Raspberry Pi PoE HAT)

Podpora

Zapojení a první spuštění Raspberry Pi

  1. Doplňte vhodný chladič procesoru.
  2. Vložte Raspberry Pi do krabičky.
  3. Vložte paměťovou kartu na které máte nahraný kompatibilní operační systém nebo program NOOBS do slotu pro paměťovou kartu na Raspberry Pi.
  4. Připojte periferie, např. obrazovku, klávesnici a myš.
    Pi Zero vyžaduje navíc speciální adaptéry (nebo kabely) - miniHDMI na HDMI a microUSB na USB, případně GPIO header.
  5. Připojte vhodný napájecí zdroj do napájecího konektoru Raspberry Pi a do zásuvky.
Poznámka: Raspberry Pi nemá vypínač. Spustí se zapojením napájecího zdroje. Vypne se odpojením napájecího zdroje.
Varování: Napájecí zdroj neodpojujte před vypnutím operačního systému! Riskujete ztrátu dat, selhání startu operačního systému a poškození paměťových bloků na kartě.

Užitečné odkazy