neděle 22. listopadu 2020

Raspberry Pi 4 s podporou dvou 4K monitorů

 


Raspberry Pi 400 - mikropočítač v klávesnici




Video ukazuje konstrukci, včetně postupu rozebrání a scénáře použití Raspberry Pi 400. Je to vylepšený model RPI 4, zabudovaný do klávesnice. takže uživatel má hned po vybalení, vložení paměťové kartu s operačním systémem a připojením napájecího zdroje a monitoru funkční

Díky čtyřjádrovému 64bitovému procesoru, vestavěné Wi-Fi, výstupům pro dva displeje a bezproblémovému přehrávání 4K videa je Raspberry Pi 400 kompletní osobní počítač zabudovaný do kompaktní klávesnice.

Raspberry Pi 400 je ideální pro procházení webu, vytváření a úpravy dokumentů, sledování videí a učení se programování pomocí desktopového prostředí Raspberry Pi OS.

Raspberry Pi 400 je k dispozici v řadě různých regionálních variant a buď jako počítačová sada, která obsahuje vše, co potřebujete pro začátek (kromě TV nebo monitoru), nebo pouze jako samostatná počítačová jednotka.

Procesor:

Broadcom BCM2711 quad-core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.8GHz

RAM:

4GB LPDDR4-3200

Konektivita:

  • Dvoupásmová (2,4GHz a 5,0GHz) IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi
  • Bluetooth 5.0 BLE
  • Gigabit Ethernet konektor
  • 2 × USB 3.0 konektor
  • 1 × USB 2.0 konektor

GPIO:

Horizontální 40pinový GPIO header

Video & zvuk:

2 × micro HDMI konektor (podporuje až 4Kp60)

Multimédia:

  • H.265 (4Kp60 dekódování)
  • H.264 (1080p60 dekódování, 1080p30 kódování)
  • OpenGL ES 3.0 graphics

Podpora SD karet:

Slot na microSD kartu pro operační systém a úožiště dat.

Klávesnice:

  • 78 kláves
  • US rozložení

Napájení:

  • 5V DC via USB-C konektor
  • EU zástrčka

Operating temperature:

0 až +50 C

Dimensions:

286 mm × 122 mm × 23 mm (maximum)

Shoda:

Úplný seznam místních a regionálních schválení produktu naleznete na stránce www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/conformity.md

Pi-400-scheme.jpg

středa 18. listopadu 2020

OS pro Raspberry Pi 4


 Než začneme jmenovat operační systémy, které je možné instalovat na Raspberry, je nutné zmínit NOOBS – New Out of the Box Software (NOOBS ke stažení zde). Jedná se o jednoduchý balíček operačních systémů. Ve zkratce je to operační systém, který zahrnuje různé operační systémy, z nichž si můžete vybrat.


Raspberry Pi OS

RPi OS využívá správce stahovacích oken Openboxu a Pi Improved Xwindows Environment Lightweight spolu s řadou předinstalovaných programů, které zahrnují Minecraft Pi, Java, Mathematica a prohlížeč Chromium. Raspberry Pi OS je oficiálně podporovaný operační systém nadace Raspberry Foundation.

OpenELEC

OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center) je distribuce na jádru Linuxu “JeOS” (Just dost Operating System). Vyvíjel se od nuly a můžeme si jej představit jako ořezaný Kodi OS – mediální centrum pro multimedia. OpenELEC má méně možností přizpůsobení a omezuje přístup do určitých oblastí, např.SSH.

RISC OS

RISC OS je unikátní operační systém s otevřeným zdrojovým kódem určený speciálně pro procesory ARM tvůrci původního ARMu. Nesouvisí ani s Linuxem ani Windows a je udržována vyhrazenou komunitou dobrovolníků.

Pokud si chcete vybrat operační systém RISC, měli byste vědět, že se velmi liší od jakéhokoli operačního systému Linux nebo operačního systému Windows, na který jste zvyklí. Dobré místo pro začátek s tímto operačním systémem je zde.

Twister OS

Pi-Labs je zpět s aktualizací svého softwaru Raspbian-X pro počítač Raspberry Pi 4 – Twister OS. Tato nová verze umožňuje snadno přepínat mezi tématy Raspbian X (Windows) a iRaspbian (Mac OS). Moderní operační systém pro Raspberry Pi můžete stahovat zde. Jedná se o systém s přehledným designem postavený na moderních technologiích


Windows IoT Core
Windows IoT Core je operační systém Windows postavený speciálně pro Raspberry Pi jako vývojová platforma pro programátory a kodéry. Je pevně zastoupena společností Microsoft. Jeho cílem je, aby jej programátoři používali k vytváření prototypů zařízení IoT pomocí Raspberry Pi a Windows 10. Dobrý start pro začátek najdete pod tímto odkazem.



Ubuntu MATE

Ubuntu MATE 18.04.2 je k dispozici také pro RPi model B 2, 3 a 3+ se samostatnými obrazy (image) pro instalaci. Ubuntu MATE pro Raspberry Pi poskytuje kompletní a známé prostředí pro stolní počítače, které lze použít pro běžnou práci.

Je také zajímavé pro tvůrce a hackery svých zařízení, kteří chtějí zacílit na své Ubuntu projekty. Prototyp zařízení IoT založený na ARMv7 nebo ARMv8 můžete vytvořit v pohodlném prostředí pro stolní počítače, včetně vytváření a testování aplikací. Všechny potřebné informace jsou k dispozici zde.



Ubuntu Core

Ubuntu Core je verze Ubuntu určená pro aplikace Internet of Things. Ubuntu je nejoblíbenější operační systém založený na Linuxu s více než 20+ deriváty a vzhledem k tomu, že má aktivní fórum, bude snadné začít s Ubuntu Snappy Core na Raspberry Pi.

(Převzato)

neděle 1. listopadu 2020

Propojte si notebook s TV nebo monitorem

 Ať už si chcete z notebooku pustit film, rozšířit virtuální pracovní plochu, nebo něco prezentovat třetí straně, určitě se hodí vědět, jak propojit notebook s TV. Protože se podobné postupy vztahují i na propojení notebooku s monitorem, pokryjeme tento proces také. Víte-li, jak na to, nebo ne, náš shrnující článek o drátovém i bezdrátovém připojení notebooku k TV i monitoru vám určitě přijde vhod.


Proces připojení notebooku k TV a monitoru

Manuální propojení notebooku s televizí či monitorem není žádná věda. Stačí najít, kde se nachází konektor na notebooku, kde na televizi a oba propojit kabelem. Pokud používáte redukci, pochopitelně ji musíte zapojit mezi kabel a vstup zařízení, jejichž konektory vzájemně neodpovídají. Výsledkem vašeho snažení může být například sledování českého Netflixu, který nabízí skvělý obsah v oblasti filmové a seriálové zábavy.

HDMI je jeden z nejrozšířenějších konektorů a lze téměř s jistotou tvrdit, že budete propojovat notebook s TV právě jeho pomocí.


Propojení notebooku s televizí/monitorem – nastavení obrazovky

Ještě před nastavováním ve Windows je třeba propojení notebooku s TV či monitorem učinit na straně zobrazovadla. Pak už si vystačíte s ovladačem televize a tlačítky na monitoru.

Co dělat, když po propojení PC s TV (HDMI) nejde obraz? 

Pokud vám po připojení počítače k TV nejde obraz, musíte nejprve zvolit správný vstup na televizi a potom nastavit promítání ve Windows 10. Jak obojí udělat, se dočtete níže v tomto článku. Jestliže problém přetrvává i po správném propojení, může být ve hře vadný konektor, kabel či redukce, pokud ji používáte. Máte-li tu možnost, zkuste některý z propojovacích článků vyměnit a zkontrolujte, zda díky tomu problém zmizel.

Úplně nejdříve ze všeho je ale pochopitelně nutné propojit notebook s monitorem nebo televizí fyzicky. Tento jednoduchý proces popisuje první kapitola článku. Hned potom můžete monitor či televizi vesele nastavovat.

Připojení notebooku k televizi

Pro připojení notebooku k televizi vezměte do ruky ovladač a najděte na něm tlačítko „Source“, případně „Digital/Analog“ nebo „AUX“. Nelze pokrýt všechny eventuality, je proto možné, že se bude na vašem ovladači tlačítko jmenovat jinak, případně tam vůbec nebude. V takovém případě budete nuceni k volbě vstupního zařízení přistoupit skrze hlavní menu televize. Pokud máte její prostředí v angličtině, mělo v názvu odpovídající volby figurovat slovo „input“ neboli česky vstup.


Příklad tlačítka, díky němuž budete moci připojit televizi k notebooku (vyznačeno červeně).

V nabídce konektorů vyberte ten, skrze nějž máte notebook k televizi připojený, v tomto případě to bude nejspíše HDMI. I těch má ale televize několik, pokud tedy si nepamatujete číslo konektoru, budete se jimi muset proklikat.

Připojení notebooku k monitoru

Monitory obvykle ovladač nemají, mají ale OSD (On Screen Display), ke kterému můžete přistoupit pomocí tlačítek nebo joysticku na přední, boční, případně zadní straně monitoru. Skrze toto nastavení lze upravovat kdejaké parametry, nás ale zajímá vstupní konektor. 

V rychlosti se seznamte se způsobem navigace v menu a najděte v něm položku, která se týká vstupu (anglicky „input“).


Ať už hledáte nastavení pro připojení notebooku na ovladači televize, nebo v menu na obrazovce, hledejte podobnou ikonu, měla by vás vyslat správným směrem.

Stejně jako v případě televize, i v nabídce vstupních konektorů monitoru zvolte ten, v němž máte notebook připojený. U monitorů to může být kterýkoliv z VGA, DVI, HDMI nebo DisplayPort.

Připojení notebooku k monitoru nebo televizi ve Windows

Po fyzickém propojení notebooku s televizí (nebo monitorem) a jejich nastavení je třeba druhou obrazovku navolit i ve Windows. Máme tři, respektive čtyři způsoby nastavení, z nichž můžeme ve Windows vybírat. Prvním je duplikace, při které uvidíme na obou obrazovkách to samé. To se hodí zejména při prezentacích. Druhou možností je rozšíření – naše pracovní plocha bude z jednoho monitoru plynule pokračovat na druhý.

Menu ve Windows 10 pro nastavení obrazovky po propojení notebooku k TV nebo monitoru.

Dvě poslední možnosti zahrnují připojení jen jednoho monitoru. Pokud máme monitorů připojeno víc, můžeme si vybrat, který, případně které z nich budou obsah zobrazovat. Zobrazování obsahu jen na druhé obrazovce je vhodným způsobem při připojení notebooku k monitoru v případě dokování, kdy notebook zastává jen ve funkci výpočetní jednotky a je obklopen standardními kancelářskými periferiemi. Naopak při využití integrovaného displeje v notebooku nemá ani smysl druhý monitor připojovat.

Jak připojit notebook k monitoru či televizi ve Windows 10

Ve Windows 10 je celý proces propojení notebooku a televize či monitoru drasticky usnadněný, stačí proto postupovat dle následujících kroků:

1. Monitor či televizi připojte k notebooku nejprve fyzicky – kabelem.

2. Nastavte připojení notebooku v televizi či v monitoru dle předchozí kapitoly.

3. Stiskněte klávesovou zkratku Win + P.

4. Vyberte v levém postranním panelu režim zobrazení, které je zde nazváno promítáním.

Co dělat, když po propojení PC s TV nejde zvuk přes HDMI?

Že nejde po připojení počítače k televizi zvuk přes DisplayPort nebo HDMI, není nic neobvyklého. Většinou má tento problém snadné řešení. Je třeba zkontrolovat, zda je televize nastavena jako zařízení pro přehrávání. Pokud není, je třeba ji tak nastavit. To není náročné, stačí postupovat následovně:

1. Kliknout na ovládání hlasitosti na liště ve Windows 10.

2. Až se zobrazí posuvník, kliknout na název zařízení nad ním.

3. V zobrazené nabídce vybrat televizor.

 

Pokud nejde do televize přes HDMI zvuk, zkuste ve Windows 10 změnit zařízení pro přehrávání..

Přistoupit můžete také k rozšířeným nastavením, která najdete pod položkou „Nastavení zobrazení“ v nabídce, jež se vám ukáže po kliknutí kamkoliv na plochu. Mezi pokročilými volbami zobrazení najdete i následující:

Měřítko a rozložení – umožňuje zvětšit či zmenšit velikost zobrazovaného obsahu. Změna tohoto nastavení ovlivní jak velikost písma, tak prvků ve Windows i v některých aplikacích. Změna měřítka není změnou rozlišení.

Rozlišení – po připojení monitoru by mělo být nastaveno na nejvyšší možné hodnotě, tzv. nativní. Ta je optimální, protože

poskytuje nejostřejší obraz, jakého je schopen monitor či televize dosáhnout. Vyšší rozlišení také znamená více virtuálního místa na displeji.

Orientace – monitor můžeme orientovat na šířku nebo na výšku. Je zřejmé, že na šířku je monitor ve výchozím stavu, pokud ale disponuje pivotem, tedy funkcí otočení, můžeme orientaci změnit. Například při práci s dlouhými texty je to nadmíru příhodné

Více displejů – tato nabídka umožňuje výběr identický s tím, který se zobrazí po stisku klávesové zkratky Win + P, o níž jsme psali výše v této kapitole. 

Bezdrátové propojení notebooku s TV přes WiFi

Stejně jako lze propojit notebook s televizí drátově, existují i bezdrátová řešení. Ta sice nejsou technicky tak jednoduchá, poskytují ale mnohem vyšší úroveň pohodlí, jelikož k přenosu videa využívají zpravidla síť WiFi.


V nejběžnějších způsobech bezdrátového připojení notebooku k televizi figuruje síť WiFi.

Chromecast

Chromecast je řešení bezdrátového připojení notebooku k TV, které vyvinula společnost Google a které se poslední léta těší značné oblibě. Samotná služba Chromecast je zdarma, k zajištění její funkčnosti však potřebujete zařízení Android TV nebo zařízení Chromecast, které udělá z každé televize chytrou.

Podívejte se, jak připojit mobil nebo notebook k TV pomocí Chromecast.

Služba byla původně vyvinuta s myšlenkou sdílení obsahu z mobilního telefonu do televize s tím, že obraz nebyl přenášen přímo mezi zařízeními, nýbrž Chromecast od telefonu obdržel informace o sdíleném obsahu, který si následně na internetu sám dohledal a zajistil přímý přenos bez smartphonu jako mezičlánku. To stále platí, dnes ale Chromecast nabízí i plnohodnotné zrcadlení obrazovky, které můžete nastavit ve svém prohlížeči Google Chrome, bezdrátově tak připojit notebook k TV nebo monitoru a téměř plně nahradit kabelové spojení.

AirPlay

Služba umožňující bezdrátové propojení zařízení značky Apple se nazývá AirPlay. Není to jen způsob, jak připojit notebook k televizi, nýbrž ucelené bezdrátové sdílení obsahu v rámci ekosystému Apple. I proto můžete AirPlay využít jen se zařízeními Apple a videoobsah streamovat jen z MacBooků či iPhonů, k čemuž budete potřebovat také Apple TV. Apple TV je krabička podobná Chromecastu a zapojuje se taktéž skrze HDMI. Díky tomu ji můžete využít s jakoukoliv televizí či monitorem.

Zda je pro vás Apple TV tím pravým řešením propojení notebooku a TV, se můžete přesvědčit ve videu z kanálu AlzaTech.

Možná budete potřebovat udělat screenshot správného nastavení na svém počítači Mac. V našem článku Print screen na Macu vám ukážeme, jak zachytit snímek obrazovky nebo některého okna.

Miracast

Za bezdrátovým standardem Miracast stojí obchodní sdružení WiFi Alliance tvořené a podporované největšími výrobci informačních technologií. Miracast je podobný jako předchozí řešení, na rozdíl od nich ale nepředstavuje ucelenou službu, ale spíše technologii umožňující přenášet obraz z jednoho zařízení na druhé. Od Chromecastu nebo AirPlay se Miracast liší zejména způsobem přenosu – umí využívat nejen místní bezdrátovou síť, ale také WiFi Direct, což je technologie přímo propojující dvě zařízení podobně jako Bluetooth. Miracast je velmi přístupnou technologií a většina chytrých televizí ho podporuje.

WiDi – Intel Wireless

Způsob, jak připojit notebook k televizi bez drátů, předvedla i společnost Intel. Své řešení označuje jako WiDi – Intel Wireless. Jeho požadavky pro připojení notebooku k TV jsou jednoduché: notebook musí disponovat procesorem Intel a televize musí buď WiDi podporovat, nebo být připojena k multimediálnímu centru. Stejně jako v případě Miracastu, i WiDi je v rámci chytrých televizí značně rozšířeno. Pokud tomu tak ale u vašeho modelu není, můžete použít Intel Wireless Adapter.


DLNA

Do stejné skupiny standardů jako Miracast a WiDi spadá také DLNA. Podporuje ho plno televizí i počítače s Windows 7,8 a 10. DLNA dělí zařízení na server a klienta. Server je zařízení, které data poskytuje, tedy notebook, klient je naopak zobrazovací zařízení, které data přijímá. Už to napovídá, že DLNA není nejintuitivnějším způsobem, jak propojit notebook s TV, dříve však patřil tento standard k nejrozšířenějším. Dnes se nejspíše vyplatí zvolit některou z alternativ, dogmatem to ale není.

Jak připojit notebook k TV skrze Chromecast

1. Připojte Chromecast k TV, na straně Chromecastu vám bude poskytnut přehledný a intuitivní průvodce nastavením zařízení krok po kroku.

2. Pokud nemáte na počítači nainstalovaný Google Chrome, můžete ho stáhnout na adrese www.google.com/chrome.

3. V nainstalovaném prohlížeči Chrome rozklikněte menu, které skrývá ikona tří teček v pravém horním rohu.

4. V menu klikněte na „Odeslat...“, anglicky „Cast...“.

5. Pokud se vám zobrazí podmínky a pokud s nimi souhlasíte, potvrďte je tlačítkem „Rozumím“.

6. Nyní by se vám měl připojený Chromecast zobrazit v seznamu. Klikněte na něj a jste připojeni.

7. V horní části stejného okna můžete zvolit, zda chcete odesílat aktuální kartu, nebo celou obrazovku. Druhá volba bude sdílet i prostředí Windows a aplikace mimo Google Chrome.

Jak připojit notebook k TV v rámci AirPlay

1. Pokud jste tak ještě neučinili, připojte Apple TV ke své televizi.

2. Otevřete na svém MacBooku Apple Menu (levý horní roh) a následně „Předvolby systému“.

3. Vyberte „Monitory“.

4. Ve spodní části okna uvidíte možnost „AirPlay monitor“ nastavenou na „Vypnuto“ – změňte toto nastavení na „Apple TV“.

5. Aby došlo k zrcadlení, ujistěte se, že máte v záložce „Uspořádání“ aktivní volbu „Zrcadlit monitory“.

6. Nyní by se vám měla obrazovka MacBooku zobrazit na televizi či monitoru připojeném k Apple TV.

 Možnosti drátového propojení notebooku s televizí či monitorem

Ve většině případů je drátové připojení nejméně technicky i finančně náročným způsobem připojení notebooku k monitoru či televizi. Pro jeho realizaci používáme několik druhů kabelů a konektorů, přičemž důležitou součást procesu tvoří samotné zjištění, jakým konektorem disponuje notebook a jakým televize či monitor. Standardně by mělo každé ze zařízení obsahovat odpovídající konektor typu samice, budeme proto používat kabely samec/samec.

Standardní notebooky bývají vybaveny alespoň jedním z konektorů HDMI nebo VGA. Pracovní či stylové notebooky mohou pro připojení k monitoru volit rozšířená či alternativní řešení.

VGA: Připojení monitoru k notebooku ze staré školy

VGA je starší, přesto hojně rozšířené rozhraní pro přenos video signálu, které budete možná chtít při propojení notebooku s TV nebo monitorem využít. Jeho největší výhodou je fakt, že ho najdete na téměř každém monitoru, projektoru, notebooku, televizi i počítači, včetně většiny starších kousků.

Konektor VGA s jisticím mechanismem sice najdete na řadě notebooků, kvůli jeho analogovému signálu ale není ideální volbou při propojení notebooku s monitorem, případně televizí.
A proč je VGA tak rozšířené? Díky kvalitě obrazu ne. VGA je analogové rozhraní, což znamená, že přenášený obraz je náchylný na rušení a degraduje s narůstající délkou kabelu. Ačkoliv maximální rozlišení 2 048 × 1 536 px při 85 Hz nevypadá tak špatně, vzhledem ke svým ostatním vlastnostem nebude VGA nikdy schopno zajistit obsah tak kvalitní jako jeho digitální protějšky. Rozšířenost tohoto rozhraní tak není jen jeho největší, ale také jedinou výhodou. Pokud můžete, sáhněte při propojování notebooku s televizí či s monitorem po některém z digitálních rozhraní, která vám představíme níže.

DVI: První doteky digitálního přenosu
DVI, jakožto první široce rozšířené rozhraní pro digitální přenos obrazu, se může zdát na první pohled podobné výše zmíněnému VGA. Není tomu tak. Lepším způsobem propojení notebooku s TV nebo monitorem je právě díky podstatě digitálního přenosu. Ten nejenže je odolnější proti rušení, taktéž vykazuje mnohem nižší slábnutí při použití delšího kabelu.

Ačkoliv DVI na televizích moc často nenajdeme, je lepším způsobem propojení notebooku s TV díky digitálnímu signálu a snadné redukovatelnosti na HDMI.
Co to znamená? Znamená to, že obraz přenášený digitálně bude na konci kabelu kvalitnější a jeho kvalita bude konzistentnější, DVI lze proto slibovaných 2 560 × 1 600 px při 60 Hz bez problémů věřit. Jaké jsou ale nevýhody? Kromě konektoru, který je ještě větší než u VGA, je to také rozšíření. Zatímco váš stolní počítač a monitor DVI portem disponovat budou, na notebooku a televizi ho najdete jen těžko. Toto naše tvrzení není stoprocentní, protože notebooky i televize s DVI někde určitě existují, k jejich masovému rozšíření však nikdy nedošlo. Pokud náhodou DVI na notebooku máte, určitě ho k propojení notebooku s televizí nebo monitorem použít můžete.
HDMI: Civilizované propojení notebooku s TV, monitorem a vlastně i vším ostatním
Prvním rozšířeným rozhraním pro přenos videa, které není z minulého tisíciletí a jeho konektor vypadá jako kus moderní technologie, je jednoznačně HDMI. Taktéž se jedná o digitální rozhraní, které však stojí na zcela opačném konci škály rozšířenosti než DVI. HDMI port mají téměř všechna zobrazovací i výpočetní zařízení, jedná se proto o celkem příhodný způsob propojení notebooku s TV a monitorem.
HDMI je asi nejlepší způsob, jak propojit notebook a TV, najdeme ho totiž téměř všude.

Oproti DVI má HDMI hned několik výhod. První z nich je menší konektor, díky kterému nejenže kabel nabývá skladnějších rozměrů, ale také se pohodlně vejde i na ultrabooky a další zařízení. Druhou výhodou je současný přenos zvuku, což znamená, že pro připojení videa a audia vám stačí jediný kabel. I proto HDMI reprezentuje moderní a sofistikovaný způsob propojení notebooku s monitorem či televizí.
HDMI má ale několik verzí, přičemž každá výrazně vylepšuje vlastnosti předchozích. Starší a nejrozšířenější verzí je HDMI 1.4, následuje taktéž již hojně používané HDMI 2.0 a HDMI 2.1, které je sice již k dostání, jeho širší použití je ale stále hudbou budoucnosti. Jednotlivé verze se liší v mnoha aspektech, máme pro vás proto přehled alespoň těch základních:


DisplayPort má zatím k dokonalosti nejblíže

Když se zdá, že to už nemůže být lepší, přichází na řadu DisplayPort. Při porovnání s relativně nově představeným HDMI 2.1 se může zdát překonaný, ve vztahu k podobně aktuálním a rozšířeným verzím HDMI 1.4 a 2.0 je však DisplayPort technologií vyspělejší, zavedenou však zejména u desktopových počítačů. Mohl by ale DisplayPort poskytnout vhodný způsob připojení notebooku k televizi či monitoru?
Mini DisplayPort (vlevo) se často vyskytuje zejména na profesionálních noteboocích, klasický konektor (vpravo) však najdete jen na stolních počítačích a monitorech.
Určitě, na notebooku se však DisplayPort v běžné podobě moc často nenachází. Když už tam je, má konektor obvykle podobu mini DisplayPortu, případně USB-C s podporou rozhraní Thunderbolt 3. DisplayPort dělá jedním z nejlepších řešení při propojení notebooku s monitorem i TV také široká kompatibilita s ostatními standardy – s pomocí primitivní redukce lze tímto kabelem přenášet signál z HDMI, DVI, a dokonce i VGA.

A jaký způsob připojení byste si měli vybrat? Při propojení notebooku s TV byste měli zvolit HDMI, v ideálním případě HDMI 2.0, protože je nejpravděpodobnější, že jím bude vaše televize disponovat. Nezapomeňte se ale podívat i na druhou stranu, tedy na stranu notebooku. I ten by měl HDMI konektorem disponovat, pokud ne, bude třeba zvolit alternativní řešení a spojení zajistit skrze redukce.

Jak propojit notebook s TV, když má každé zařízení jiný konektor?

Jak jsme nastínili výše, jednoduché řešení při připojení notebooku k televizi v případě, že má každé zařízení jiný konektor, představují redukce. Jsou to speciální prvky, které se zapojují mezi konektory dvou různých typů a umožňují jejich vzájemné propojení. Jednoduchými, čistě mechanickými redukcemi lze zpravidla propojit standardy, které využívají digitálního signálu. Výjimku tvoří standardy DisplayPort a DVI-I, které mohou přenášet jak analogový, tak digitální signál. Následuje tabulka, která nativní kompatibilitu standardů lépe přibližuje:

Nicméně i vzájemně nekompatibilní standardy lze propojit pomocí redukcí, které obsahují digitálně-analogový nebo analogově-digitální převodník. Do takových redukcí lze z jedné strany přivést například VGA a z druhé vyvést HDMI. Při propojování notebooku a televize či monitoru s využitím jakékoliv redukce platí, že kvalitu bude udávat nejpomalejší článek v zapojení. V případě spojení VGA-HDMI by to tedy bylo VGA.

(Převzato)



středa 28. října 2020

Orange Pi Plus 2E

 





Specifikace hardware
- Procesor: H3 Quad-core Cortex-A7 H.265/HEVC 4K
- GPU: Mali400MP2 GPU @ 600MHz, Podporuje OpenGL ES 2.0
- Memory (SDRAM): 2GB DDR3 (sdílené s GPU)
- Storage: TF karty (max. 64 GB) / slot pro paměťovou kartu MMC 16GB EMMC Flash
- Síť: 10/100/1000M Ethernet RJ45
Realtek RTL8189ETV, IEEE 802.11 b/g/n
- Video vstup:
Vstupní konektor pro CSI Fotoaparát:
Podporuje 8-bitové rozhraní snímače CMOS YUV422
Podporuje protokol CCIR656 pro NTSC nebo PAL
Podpora videa až do 1080p @ 30fps

Vstupy
Mikrofon, Infrasenzor
Video výstupy
Podporuje výstup HDMI s HDCP
Podporuje HDMI CEC
Podporuje HDMI 30 funkci

zvukový výstup: HDMI, jack 3,5mm
Zdroj energie: DC vstup, Minimálně 2A, Ideálně 3A
Napájecí zdroj není součástí dodávky
Napájení přes USB není podporováno

USB 2.0 porty
Tři USB 2.0 typu HOST, jeden USB 2.0 OTG

Ttlačítka
Tlačítko napájení

Periferní zařízení
40 Pins Header, kompatibilní s Raspberry Pi B +
GPIO (1x3) pin
UART, GROUND.

LED
Power LED & Status LED

Podporované OS: Android Lubuntu, Debian, Raspberry Pi Image

Rozměry výrobku: 108 mm x 67 mm

Hmotnost: 52g



sobota 26. září 2020

Raspberry Pi 4 Model B - 8GB RAM

 

Raspberry Pi je nejoblíbenější jednodeskový počítač na světě. První model přišel v roce 2012 se skromným cílem - posílit technické vzdělávání dětí - a odstartoval malou průmyslovou revoluci. Raspberry Pi 4 Model B je dosud nejvýkonnější model a první plnohodnotná náhrada PC!

Raspberry Pi je nejoblíbenější jednodeskový počítač na světě. První model přišel v roce 2012 se skromným cílem - posílit technické vzdělávání dětí - a odstartoval malou průmyslovou revoluci. Raspberry Pi 4B je dosud nejvýkonnější model a první plnohodnotná náhrada PC!

2GB / 4GB / 8GB RAM

Raspberry Pi 4B nabízí možnost volby operační paměti - od 2GB RAM, přes 4GB RAM, až po 8GB RAM. Přechod na novější typ paměti - LPDDR4 - také významně zvýšil její rychlost.

28nm procesor

Základním stavebním kamenem Raspberry Pi 4B je jeho 1.5GHz čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A72. Přechod na modernější 28nm technologii umožnil Raspberry Pi 4B dosáhnout významného zvýšení výkonu procesoru, multimédií a I/O, díky čemuž je nyní plnohodnotným osobním počítačem.

4K grafika

Grafika VideoCore byla povýšena na verzi VI. Přináší 4Kp60 video, dekódování HEVC/H.265 a režim dvou monitorů!

Poznámka: 4Kp60 nelze nastavit na dvou monitorech současně.

Konektory a rozložení

Raspberry Pi 4B zachovává stejný půdorys jako starší modely (3B+, 3B, 2B, 1B+), ale přináší významné změny v oblasti konektorů, které si žádají novou krabičku a nejen to.

Napájecí konektor byl povýšen na USB-C, které umožňuje vyšší výkon a nabízí další výhody. Při nákupu Raspberry Pi 4B proto nezapomeňte na USB-C zdroj, nebo USB-C redukci ke starému micro USB zdroji.

Poznámka: Raspberry Pi 4B vyžaduje minimálně 5V⎓3A zdroj. Za předpokladu, že celkový odběr USB periferií nepřekročí hranici 500 mA, lze použít i kvalitní 5V⎓2.5A zdroj. Slabší napájení může vést až ke ztrátě dat a poškození micro SD karty!

Standardní HDMI konektor byl nahrazen dvěma microHDMI konektory. Díky tomu můžete připojit až dva monitory! Budete potřebovat dva microHDMI kabely nebo dvě kabelová microHDMI redukce.

Ethernet byl povýšen na skutečný gigabit a přesunul se na opačnou stranu USB konektorů.

Dva ze čtyř USB konektorů na Raspberry Pi 4B byly povýšeny na mnohem rychlejší USB 3.0.

Pro usnadnění výběru základního příslušenství nabízíme výhodné sady a specializované komplety s Raspberry Pi 4B.

Softwarové požadavky

Na Raspberry Pi 4B můžete i nadále používat stejné programy a operační systémy. Svůj stávající operační systém však MUSÍTE aktualizovat na verzi s novým firmwarem pro nové čipy! Staré instalace bez nového firmwaru nebudou fungovat.

Pro usnadnění nabízíme předinstalované karty s nejnovějším NOOBS.

Vlastnosti

  • Procesor
    • Broadcom BCM2711
    • 1.5 GHz quad-core ARM Cortex-A72
    • ARM v8
    • 64-bit SoC
  • Paměť
    • LPDDR4
    • 2 GB / 4 GB / 8 GB
  • Konektivita
    • 2,4GHz a 5GHz IEEE 802.11.b/g/n/ac Wi-Fi
    • Bluetooth 5.0 (BLE)
    • Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s)
    • 2 × USB 2.0 konektor
    • 2 × USB 3.0 konektor
  • GPIO
    • Standardní GPIO header se 40 piny (zpětně kompatibilní s předchozími modely)
  • Video & Zvuk
    • 2 × microHDMI 2.0 konektor (až 4Kp60)
    • MIPI DSI konektor pro připojení displeje
    • MIPI CSI konektor pro připojení kamery
    • čtyřpólový 3,5mm jack - výstup zvuku a kompozitního videa (PAL a NTSC)
  • Multimédia
    • H.265 (4Kp60 dekódování)
    • H.264 (1080p60 dekódování, 1080p30 kódování)
    • OpenGL ES, 3.0 grafika
  • Operační systém
    • Micro SD slot (bez vyskakovacího mechanismu) pro načítání operačního systému a ukládání dat
    • Oficiální operační systém: Raspbian
    • Raspberry Pi podporuje i celá řada alternativních operačních systémů. Pro více informací navštivte náš blognaše fórum, nebo oficiální stránky.
    • Musíte aktualizovat! Staré instalace bez nových aktualizací firmwaru nebudou na Raspberry Pi 4B fungovat.
  • Napájení
    • 5V DC přes USB-C konektor (minimálně 3A)
    • 5V DC přes GPIO header (minimálně 3A)
    • PoE - napájení přes ethernet (vyžaduje přídavný modul Raspberry Pi PoE HAT)

Podpora

Zapojení a první spuštění Raspberry Pi

  1. [Volitelné] Doplňte vhodný chladič procesoru.
  2. [Volitelné] Vložte Raspberry Pi do krabičky.
  3. Vložte paměťovou kartu na které máte nahraný kompatibilní operační systém nebo program NOOBS do slotu pro paměťovou kartu na Raspberry Pi.
  4. [Volitelné] Připojte periferie, např. obrazovkuklávesnici a myš.
    Pi Zero vyžaduje navíc speciální adaptéry (nebo kabely) - miniHDMI na HDMI a microUSB na USB, případně GPIO header.
  5. Připojte vhodný napájecí zdroj do napájecího konektoru Raspberry Pi a do zásuvky.

Poznámka: Raspberry Pi nemá vypínač. Spustí se zapojením napájecího zdroje. Vypne se odpojením napájecího zdroje.

Varování: Napájecí zdroj neodpojujte před vypnutím operačního systému! Riskujete ztrátu dat, selhání startu operačního systému a poškození paměťových bloků na kartě.

Užitečné odkazy

úterý 7. ledna 2020

Banana Pi BPI-W2


Výkonný a všestranný jednodeskový počítač s procesorem Realtek RTD1296.
Banana Pi BPI-W2 je vysoce integrovaný multimediální síťový router. Jedná se o výkonný a všestranný jednodeskový počítač s procesorem Realtek RTD1296, skvěle se hodí pro multimediální síťové aplikace, jako je domácí zábava, domácí automatizace, herní centra...
Banana Pi je otevřená platforma, která je tu pro každého, kdo chce hrát a stavět vlastní vývojářskou technologii místo jen pouhého používání technologie spotřebitelsky. Podpora je zajišťována komunitou Bannana Pi, tvoření vlastních projektů a budování serverů je zábavou a odměnou.

Vlastnosti

  • Realtek RTD1296, Quad-core ARM Cortex-A53
  • Mali T820 MP3 GPU
  • 2G DDR4 SDRAM
  • PCIE 2.0 interface.PCEe 1.1&SDIO
  • 2 SATA interface
  • Mini DP
  • HDMI In/Out

Specifikace

  • CPU: Realtek RTD1296 quad-core ARM A53
  • GPU: Mali T820 MP3 GPU
  • Memory: 2GB DDR4 (shared with GPU)
  • Storage Support: MicroSD (TF) card, SATA 6Gbps ,eMMC
  • Onboard Network: 2x 10/100/1000Mbps Ethernet
  • Video In: HDMI
  • Video Out: HDMI,Mini DP
  • Audio Out: HDMI, I2S audio
  • Audio In: I2S,onboard MIC
  • Power Source: 12V @ 2A via DC power
  • USB Ports:
    • 1x USB 3.0 host
    • 2x USB 2.0 OTG
    • 1 type C interface
  • Buttons: Reset button, Power button, U-boot button
  • GPIO:
    • 40 Pins Header, 28×GPIO, some of which can be used for specific functions including UART, I2C, SPI, PWM, I2S.
  • LED: Red, Green, Blue
  • OS: Linux
  • Dimensions: 148 mm × 100.5mm
  • Weight: 100g