neděle 30. prosince 2018

Intel NUC 7PJYH

Maličký Intel NUC s označením 7PJYH je osazen nejnovějším procesorem z rodiny Gemini Lake, a to Pentiem Silver J5005. To mu poskytuje nejen výbornou svižnost, velmi nízkou spotřebu, ale také plnou podporu 4K rozlišení – bez problémů na něm přehrajete i náročné 4K filmy. Velkou výhodou tohoto minipočítače jsou také rovnou dva moderní porty HDMI 2.0a s plnou podporou dvou monitorů s rozlišením 4K (při 60 Hz). Počítač se může pochlubit vcelku robustní konstrukcí – i když jsou jeho boky a vrch plastové, má plechové jádro. Horší už je to s vrchem základny v klavírově černém lesku, na kterém je vidět každá šmouha i zrnko prachu.

image

image

Jako jediný v našem testu nabídne Intel NUC 7PJYH rovnou dva HDMI 2.0a konektory pro dva 4K monitory či televizory

Tento NUC není zrovna nejtišší, přesto o něm prakticky nebudete vědět, obzvláště když
se bude například nacházet dále u televizoru. Při běžné práci tiše ševelí, což při dlouhodobé plné procesorové zátěži přechází v tichý hučivý zvuk, který by vás moh rušit jen v případě, že budete mít počítač vedle hlavy. Navíc můžete díky propracovanému grafickému BIOSusnadno upravit křivku rychlosti otáček větráku v závislosti na teplotě procesoru, nebo třeba barvu
LED zapínacího tlačítka. NUC je rozhodně zajímavou volbou pro majitele 4K onitoru/monitorů a televizorů, jen je škoda, že jej Intel osadil pomalejší jedno streamovou WiFi, která navíc nelze vyměnit.

pátek 28. prosince 2018

Raspberry - Připojení klávesnice a myši

malinaKdyž jste  vyřešili připojení výstupních zařízení počítače Raspberry Pi, je načase podívat se na vstup. Naprostou nezbytností je klávesnice a většina uživatelů se neobejde ani bez myši či trackballu Nejdříve vás čekají špatné zprávy: máte-li klávesnici a myš s konektorem PS/2 – kulatým konektorem se sadou pinů ve tvaru podkovy – musíte se vypravit do obchodu a investovat do nových vstupních zařízení. Připojení PS/2 je již překonané a počítač Pi očekává, že periferie budou připojeny pomocí portu USB (Universal Serial Bus). Alternativně si můžete zakoupit adaptér USB na PS/2. Je však potřeba poznamenat, že některé hodně staré klávesnice nemusí po připojení přes takový adaptér fungovat správně V závislosti na modelu počítače Raspberry Pi jsou na jeho pravé straně k dispozici jeden, dva nebo čtyři porty USB (viz obrázek 2.3). Jestliže máte model B, lze klávesnici a myš připojit k těmto portům přímo. Uživatelé modelu A, kteří chtějí připojit dvě zařízení USB současně, si musí pořídit externí rozbočovač USB (USB hub), použít klávesnici s integrovaným ukazova- cím zařízením, nebo sáhnout po bezdrátové klávesnici a myši s jednotným přijímačem USB.

rp002.Porty USB modelu B počítače Raspberry Pi

Rozbočovač USB se vyplatí každému uživateli počítače Pi. I když máte model B+, budete-li připojovat další zařízení, jako je externí optická jednotka, úložné zařízení nebo joystick, sadíte všechny dostupné porty USB velmi rychle. Při výběru rozbočovače USB dávejte pozor, aby byl napájený. Pasivní modely jsou levnější a menší, ale nedokáží obsluhovat moderní zařízení náročná na napájení, jako jsou jednotky CD a externí pevné disky. Napájený rozbočovač USB může také zařízením poskytovat větší proud než porty USB samotného počítače Pi. Zařízení, které po připojení přímo k počítači Pi nepracuje správně, může po připojení ke kvalitnímu napájenému rozbočovači fungovat bezproblémově. Chcete-li omezit počet obsazených elektrických zásuvek, připojte přívod napájení USB počítače Raspberry Pi k napájenému rozbočovači USB. Počítač Pi tak bude napájen přímo z rozbočovače a nebude potřebovat vlastní elektrickou zásuvku a síťový adaptér. Tento postup funguje jen u rozbočovačů, které dokáží portu USB počítače Pi poskytnout proud 700 mA (levnější modely rozbočovačů této hodnoty nedosahují) a zároveň vyhovět požadavkům na napájení jiných zařízení Připojení klávesnice a myši je velmi jednoduché. Stačí připojit jejich kabely k portům USB, ať už přímo v případě modelu B, nebo pomocí rozbočovače USB u modelu A. Poznámka týkající se ukládání Pravděpodobně jste si již všimli, že počítač Raspberry Pi nemá tradiční pevný disk. Místo toho pracuje s paměťovými kartami SD (Secure Digital), což je polovodičový úložný systém, který se běžně uplatňuje v digitálních fotoaparátech. Do počítače Raspberry Pi lze vložit téměř libovolnou kartu SD, ale vzhledem k tomu, že karta uchovává celý operační systém, musí mít kvůli uložení všech potřebných souborů kapacitu alespoň 8 GB Karty SD s předinstalovaným operačním systémem jsou dostupné na oficiálním prodejním webu Raspberry Pi Store i v mnoha dalších internetových obchodech. Pokud jste si jednu z těchto připravených karet pořídili zvlášť nebo ji dostali přibalenu k počítači Pi, stačí, když ji zasunete do patice karet SD vlevo na spodní straně Některé karty SD fungují spolehlivěji než jiné a existují typy, které s počítačem Raspberry Pi úplně odmítají komunikovat. Aktuální seznam modelů karet SD, které byly s počítačem Pi úspěšně vyzkoušeny, naleznete na stránce Linux wiki:   http://www.elinux.org/RPi_SD_cards.





čtvrtek 27. prosince 2018

Raspberry Pi - Zvukové připojení

malinaJestliže používáte port HDMI počítače Raspberry Pi, nemusíte se zvukovým výstupem příliš zabývat.Při správné konfiguraci přenáší port HDMI signál videa i digitální zvukový signál. To znamená že můžete své zobrazovací zařízení připojit jediným kabelem a těšit se zvukem i obrazem.Za předpokladu, že počítač Pi připojujete ke standardnímu displeji HDMI, jste v této fázi prakticky hotovi. Stačí jen zasunout kabel do konektorů Pokud používáte počítač Pi s monitorem DVD-D připojeným pomocí adaptéru či kabelu, zvuk neuslyšíte. Z toho je zřejmé, v čem spočívá hlavní rozdíl mezi rozhraními HDMI a DVI:zatímco HDMI dokáže přenášet zvukové signály, DVI nikoli, protože se používá výhradně pro videosignály Máte-li monitor typu DVI-D nebo používáte-li výstup kompozitního videa, získáte analogový zvukový signál pomocí černého nebo modrého konektoru audio jack s průměrem 3,5 mm,který se nachází na horní hraně počítače Pi vedle žlutého konektoru RCA (viz obrázek 2.1).Stejný konektor slouží k připojení sluchátek a mikrofonů spotřební zvukové elektroniky a má přesně stejné zapojení. Chcete-li zvukový výstup rychle zprovoznit, stačí, když do tohoto konektoru připojíte sluchátka Tip: Přímo k počítači Raspberry Pi lze sice připojit sluchátka, ale možná zjistíte, že zvuk není příliš hlasitý. Máte-li možnost, zvolte raději napájené reproduktory. Jejich vestavěný zesilovač pomůže zlepšit slyšitelnost signálu. Mnoho napájených reproduktorů je také vybaveno fyzickým ovladačem hlasitosti Pokud chcete zajistit robustnější zvukový výstup, můžete sáhnout po standardních počítačových reproduktorech s konektorem průměru 3,5 mm nebo si můžete koupit kabely adaptéru. Uživatelům kompozitního videa se bude hodit kabel adaptéru z audio jacku 3,5 mm na konektor RCA. Tento kabel je vybaven dvěma konektory RCA (červený a bílý), vedle nichž je dostupné připojení videa. Každý z těchto konektorů přenáší do televizoru jeden kanál stereofonního zvukového signálu Uživatelé, kteří připojují počítač Pi k zesilovači nebo stereo systému, budou potřebovat buď kabel adaptéru z audio jacku 3,5 mm na konektor RCA, nebo adaptér mezi dvěma audio jacky 3,5 mm – v závislosti na tom, které systémové konektory jsou volné. Oba typy kabelu lze za nevelký obnos snadno zakoupit v libovolném obchodě se spotřební elektronikou nebo je můžete ještě levněji objednat u dodavatelů online..

neděle 23. prosince 2018

Raspberry PI - Připojení displeje

Abyste mohli s počítačem Raspberry Pi pracovat, musíte jej připojit k zobrazovacímu zařízení.Pi nabízí tři různé výstupy videa: kompozitní video, video HDMI a video DSI. Jak ukážemev této části, kompozitní video a video HDMI jsou pro koncového uživatele snadno přístupné,zatímco video DSI vyžaduje specializovanější hardware

Kompozitní video

Kompozitní video je dostupné díky žluto-stříbrnému portu v horní části počítače Pi, který se označuje jako konektor RCA (RCA phono – viz obrázek 2.1). Tento port slouží k připojení počítače Raspberry Pi ke starším zobrazovacím zařízením. Jak je patrné z jeho názvu, konek- tor kombinuje barvy obsažené v obrazu – červenou, zelenou a modrou složku – a přenáší je po jediném vodiči do zobrazovacího zařízení, což je zpravidla starý televizor typu CRT (s katodovou trubicí).


rp001

Žlutý konektor RCA pro výstup kompozitního videa

Nemáte-li k dispozici žádné jiné zobrazovací zařízení, můžete s počítačem Pi začít pracovat díky připojení kompozitního videa. Kvalita obrazu však není příliš vysoká. Připojení kompozitního videa je značně náchylnější k rušení, obraz bývá nezřetelný a vyznačuje se omezeným rozlišením, což znamená, že se na obrazovku vejde méně ikon a řádků textu Na modelu B+ počítače Raspberry Pi žádný integrovaný konektor RCA kompozitního videa nenajdete. Místo toho je nutné do audio konektoru 3,5 mm na dolním okraji základní desky připojit speciální kabel adaptéru, který poskytne stereofonní zvuk i kompozitní video

Video HDMI

Kvalitnější obraz získáte pomocí konektoru HDMI (High Definition Multimedia Interface), což je jediný port v dolní části počítače Pi (viz obrázek 2.2). Na rozdíl od analogového kompozitního připojení poskytuje port HDMI vysokorychlostní digitální připojení, které umožňuje dokonale přenášet jednotlivé pixely jak do počítačových monitorů, tak do televizorů s vysokým rozlišením. Pomocí portu HDMI může Pi promítat obraz v plném rozlišení HD 1920 × 1080 většiny moderních přijímačů HDTV. Při tomto rozlišení je na obrazovce k dispozici mnohem více podrobností.

rp02

Stříbrný konektor HDMI pro výstup videa ve vysokém rozlišení

Jestliže jste doufali, že počítač Pi připojíte ke svému stávajícímu počítačovému monitoru, možná zjistíte, že nemá vstup HDMI. Nic se neděje: digitální signály přenášené kabelem HDMI lze mapovat na běžný standard pro připojení počítačových monitorů, který se označuje jako DVI (Digital Video Interconnect). Stačí koupit převodní kabel HDMI-DVI a dokážete port HDMI svého počítače Pi připojit k monitoru s konektorem DVI-D Pokud máte monitor se vstupem VGA (konektor ve tvaru D s 15 piny, obvykle v modré a stříbrné barvě), počítač Raspberry Pi k němu nelze připojit přímo. Chcete-li používat monito tohoto typu, musíte si zakoupit speciální adaptér. Při nákupu hledejte modely, které převádějí rozhraní HDMI na standard VGA, a zajímejte se o kompatibilitu s počítačem Raspberry Pi. Poté stačí adaptér jednoduše připojit na jedné straně ke konektoru HDMI počítače Pi a na druhé straně ke kabelu VGA monitoru.

Video DSI

Poslední výstup videa počítače Pi najdete nad paticí karty SD (Secure Digital) v horní části desky s tištěnými spoji. Konektor vypadá jako malá stužka chráněná vrstvou plastu. Konektor odpovídá standardu videa s názvem DSI (Display Serial Interface). Toto rozhraní slouží k připojení plochých displejů tabletů a smartphonů. Displeje s konektorem DSI se v maloobchodě těžko shánějí a zpravidla jsou určeny pro techniky, kteří chtějí vytvořit kompaktní a autonomní systém Displej standardu DSI lze připojit vložením plochého kabelu do odpovídajícího konektoru počítače Pi, ale pro začátečníky je vhodnější použít konektor kompozitního videa nebo HDMI










sobota 22. prosince 2018

Seznámení s počítačem Raspberry PI - 6.díl - Windows versus Linux

malinaDalší důležitý rozdíl mezi počítačem Raspberry Pi a stolním počítačem nebo notebookem spočívá kromě velikosti a ceny také v operačním systému – softwaru, který umožňuje řídit činnost počítače Většina stolních i přenosných počítačů, které se v současnosti prodávají, pracuje s jedním ze dvou operačních systémů: Microsoft Windows nebo Apple OS X. Obě platformy patří do kategorie closed source a vznikají v nepřístupném prostředí s použitím proprietárních metod.Tyto operační systémy se označují jako closed source z povahy svého zdrojového kódu (source code), což je popis v počítačovém jazyce, který systému sděluje, co má dělat. V případě softwaru typu closed source tento popis zůstává pečlivě hlídaným tajemstvím. Uživatelé mohou získat hotový software, ale nemají možnost se podívat, jak je vytvořen.

Návrh počítače Raspberry Pi oproti tomu počítá s tím, že na něm bude fungovat operační sys- tém s názvem GNU/Linux, který budeme dále označovat prostě jako Linux. Na rozdíl od sys- témů Windows či OS X je systém Linux systémem typu open source, takže si můžete stáhnout zdrojový kód celého operačního systému a změnit cokoli, co chcete. Nic není skryté a všechny změny kompletně probíhají na očích veřejnosti. Díky tomuto stylu vývoje open source bylo možné standardní systém Linux rychle přizpůsobit ke spuštění v počítači Raspberry Pi. V době psaní této knihy bylo na čip BCM2835 počítače Raspberry Pi importováno několik verzí systému Linux, které se nazývají distribuce. Patří k nim Raspbian, Pidora a Arch Linux

Jednotlivé distribuce se zaměřují na odlišné uživatelské požadavky, ale všem je společné to, že se jedná o projekty open source. Vesměs jsou také vzájemně kompatibilní: software napsaný v systému Debian obvykle bude dokonale fungovat i v systému Arch Linux a naopak.

Systém Linux není omezen jen na počítače Raspberry Pi. K dispozici jsou stovky různých dis- tribucí určených pro stolní počítače, notebooky, a dokonce mobilní zařízení. Z jádra Linux vychází i oblíbená platforma Android společnosti Google. Pokud budete se systémem Linux ve svém počítači Raspberry Pi spokojeni, můžete jej nainstalovat i do jiných počítačů,které používáte. Tento systém dokáže bez problémů koexistovat se stávajícím operačním systému můžete tak využívat výhody obou a mít k dispozici známé prostředí i tehdy, když nemáte po ruce svůj počítač Pi.Stejně jako v případě rozdílů mezi procesory ARM a x86 je potřeba zmínit důležitý fakt týkající se praktické odlišnosti systémů Windows, OS X a Linux: software určený pro systém Windows či OS X nebude v systému Linux fungovat. Pro naprostou většinu běžných softwarových produktů však naštěstí existuje mnoho odpovídajících alternativ. Většinu z nich lze navíc používat zdarma a patří do kategorie open source stejně jako samotný operační systém.Můžete je dokonce nainstalovat i do systémů Windows a OS X, abyste měli své oblíbené aplikace k dispozici na všech třech platformách.

pátek 21. prosince 2018

Seznámení s počítačem Raspberry PI - 5.díl - ARN versus x86

malinaJádrem systému Raspberry Pi je multimediální procesor typu SoC (system-on-chip) Broadcom BCM2835. To znamená, že převážná většina systémových komponent, včetně jeho hlavního a grafického procesoru spolu se zvukovým a komunikačním hardwarem, je integrována do jediné součástky ukryté pod paměťovým čipem uprostřed základní desky Procesor BCM2835 se však od procesorů, kterými jsou vybaveny stolní počítače nebo notebooky, neliší jen svým návrhem typu SoC. Používá také jinou architekturu instrukční sady (ISA – instruction set architecture), která se označuje jako ARM. Architektura ARM, kterou již v 80. letech vyvinula společnost Acorn Computers, se v počítačích třídy PC uplatňuje poměrně zřídka. Vyniká však v mobilních zařízeních. Telefon, který nosíte v kapse, je téměř určitě vybaven alespoň jedním výpočetním jádrem typu ARM. Vzhledem ke kombinaci jednoduché architektury s redukovanou instrukční sadou (RISC – reduced instruction set) a nízké spotřeby energie představuje v mobilních zařízeních mnohem výhodnější volbu než procesory stolních počítačů, které se vyznačují vysokými nároky na napájením a architekturou s komplexní instrukční sadou (CISC – complex instruction set). Procesor BCM2835 třídy ARM vysvětluje, jak je možné, že počítač Raspberry Pi dokáže fungovat se zdrojem napájení s napětím jen 5 V a proudem 1 A, který poskytuje integrovaný port microUSB. Ze stejného důvodu také na zařízení nenajdete žádné kovové tepelné jímky: díky nízké spotřebě energie procesor produkuje velmi málo odpadního tepla, dokonce i během komplikovaných výpočetních operací. Zároveň to však znamená, že počítač Raspberry Pi není kompatibilní s tradičním softwarem pro PC. Většina programů pro stolní počítače a notebooky odpovídá architektuře s instrukční sadou x86, na které jsou založeny procesory značek AMD, Intel a VIA. Z tohoto důvodu tyto programy v počítači Raspberry Pi s procesorem typu ARM nemohou fungovat Procesor BCM2835 vychází z varianty návrhu procesoru ARM, která se označuje jako ARM11.Tato varianta je zase navržena podle verze architektury instrukční sady ARMv6. Je dobré si uvědomit, že architektura ARMv6 je jednoduchá a výkonná, ale konkuruje jí pokročilejší architektura ARMv7, která se používá v procesorech třídy ARM Cortex. Obdobně jako software vyvinutý pro procesory x86 ani software určený pro architekturu ARMv7 bohužel není kompatibilní s procesorem BCM2835 v počítači Raspberry Pi, ačkoli vývojáři mohou obvykle své programy konvertovat tak, aby se na tomto procesoru spustit daly. Příslušný proces se označuje jako portování To ovšem neznamená, že se při výběru programů budete muset omezovat. Pro instrukční sadu ARMv6 je k dispozici spousta softwaru, a jak vzrůstá popularita počítače Raspberry Pi, nabídka se bude jistě rozšiřovat. .

čtvrtek 20. prosince 2018

Seznámení s počítačem Raspberry PI - 4.díl – Historie revizí základní desky modelu B

malinaNejnovější model B+ počítače Raspberry Pi sice v současnosti nabízí 512 MB paměti a čtyři porty USB, ale dříve tomu tak nebylo. Kromě modelu B+ nyní existují dvě varianty standardního modelu B. Pokud jste model B počítače Raspberry Pi koupili z druhé ruky nebo před delší dobou, může se jednat o nejstarší, první revizi modelu.

1. revize
Původní model B počítače Raspberry Pi s 1. revizí základní desky je vybaven pouze 256 MB
paměti RAM. Má také poněkud odlišnou řadu pinů GPIO. Počet pinů se sice nezměnil a piny
vypadají stejně jako u pozdějších revizí, ale některým pinům jsou přiřazeny odlišné funkce.
Jedná se o nejdůležitější rozdíl. Všechny ostatní revize a modely počítače Raspberry Pi sdílejí stejné rozložení GPIO. Máte-li tedy původní, první revizi modelu B, mohou některé návody a programy vyžadovat úpravy.

2. revize
2. revize počítače Raspberry Pi, která byla představena krátce před uvedením modelu A, oproti původní konfiguraci zdvojnásobuje kapacitu paměti na 512 MB. Přináší také nový standardizovaný port GPIO, který je společný s modelem A. O tom, že se v případě modelu B jedná o novější model, svědčí dodatečná řada pinů, která se nachází i na základních deskách modelu A, má označení P5 nebo P6 a nachází se přímo pod řadou pinů GPIO

Model B+
Model B+, který se dříve označoval jako 3. revize, zásadně mění původní návrh a lze jej okamžitě poznat podle delšího portu GPIO se 40 piny a čtyř portů USB. Zahrnuje stejný procesor a paměť jako 2. revize, ale některé porty přesunuje na jiná umístění základní desky. Odstraňuj také žlutý konektor kompozitního videa. Pokud tento signál stále potřebujete, můžete je přečíst na jacku 3,5 mm (spolu s běžným stereofonním zvukovým signálem) pomocí speciálního kabelu adaptéru

Příště: .Seznámení s počítačem Raspberry PI - 5.díl - ARM versus x86

pátek 14. prosince 2018

Seznámení s počítačem Raspberry PI - 3.díl – Model B

Model B
Model B počítače Raspberry Pi, který vidíte na obrázku, je dražší než model A, ale nabízí
značné výhody. Interně obsahuje dvojnásobnou kapacitu paměti – 512 MB. Externě pak poskytuje dodatečné porty, které u levnějšího modelu nejsou k dispozici. Mnoha uživatelům se
investice do modelu B vyplatí. Pouze máte-li speciální požadavky na nižší hmotnost a objem
nebo spotřebu energie, měli byste při obecném nasazení uvažovat o modelu A. Model B má na pravé straně základní desky dva nebo čtyři porty USB, které slouží hlavně k tomu, abyste k počítači spolu s klávesnicí a myší mohli připojit i jiné periferie USB. Model B je navíc vybaven portem Ethernet pro připojení počítače Pi ke kabelové síti. Počítač Pi se díky tomu může připojit k internetu a jiná zařízení v síti mohou přistupovat k počítači Pi – samozřejmě za předpokladu, že poskytnou správné uživatelské jméno a heslo nebo je počítač Pi nastaven jako server

rasp_B

Základní deska 2. revize modelu B počítače Raspberry Pi



Model B+
Model B+ počítače Raspberry Pi,  obsahuje nejnovější verzi základní desky vyvinuté v nadaci Raspberry Pi Foundation. Jeho návrh řeší problémy se stávající podobou 2. revize modelu B a svým rozložením se zásadně liší od všech modelů počítače Raspberry Pi, které byly dosud uvedeny na trh.

rasp_B

Základní deska modelu B+ počítače Raspberry Pi

Model B+ počítače Raspberry Pi je vybaven stejným procesorem BCM2835 a 512 MB paměti
jako jeho předchůdce , ale staví na nově zkonstruované základní desce se čtyřmi montážními otvory namísto dvou. Uveďme největší změny oproti jiným modelům: prodloužený konektor GPIO, který má 40 pinů místo 26, čtyři porty USB místo dvou, posunutý napájecí konektor a jack 3,5 mm a odstranění konektoru kompozitního videa v horní části základní desky. Model B+ také místo kart SD plné velikosti, se kterými pracují jiné modely, používá karty microSD a kontrolky napájení a aktivity se posunuly doleva nahoru. Model B+ představuje dobrou volbu, chcete-li ze svého počítače Pi vytěžit maximum. Jeho prodloužená řada pinů GPIO, jejíž popis naleznete v kapitole 15, „Port GPIO“, poskytuje další piny pro složitější elektronické projekty. Díky dodatečným portům USB zůstávají po připojení klávesnice a myši volné další dva porty pro jiná zařízení. Přepracovány byly také napájecí obvody, čímž se výrazně snížil odběr energie a zvýšila spolehlivost při použití levnějších napájecích zdrojů.

Příště Seznámení s počítačem Raspberry PI - 4.díl – Historie revizí základní desky modelu B

čtvrtek 13. prosince 2018

Seznámení s počítačem Raspberry PI - 2.díl - Model A

Nejlevnější verzí počítače Raspberry Pi je model A, který je znázorněn na obrázku. Díky
svému návrhu je cenově dostupný, ale přitom dostatečně flexibilní. Kromě toho, že je levnější
než model B, má model A nižší spotřebu a představuje vhodnou volbu v projektech, které
pracují s energií slunce, větru nebo baterií. Procesor SoC BCM2835 modelu A je sice stejně
výkonný jako ten, který pohání model B, ale dodává se s poloviční kapacitou paměti 256 MB.
Tento parametr má značný význam při rozhodování o tom, který model zakoupit. Složitější
aplikace totiž mohou fungovat pomaleji – zejména takové, které počítač Pi používají jako
server. Model A má na svém pravém okraji pouze jediný port USB (Universal Serial Bus). Stejným typem portu jsou vybaveny i stolní a přenosné počítače. Díky tomuto portu lze k počítači Pi připojit prakticky libovolné periferní zařízení standardu USB. Port USB nejčastěji slouží k připojení klávesnice, která umožňuje interakci s počítačem Pi. Chcete-li současně používat i myš, musíte si pořídit rozbočovač USB hub (USB hub), který k modelu A doplní více portů. Jiné řešení nabízí klávesnice s integrovanou myší

ras_a

Základní deska modelu A počítače Raspberry Pi


Příště Seznámení s počítačem Raspberry PI - 3.díl – Model B

úterý 11. prosince 2018

Seznámení s počítačem Raspberry PI - 1.díl

Popis základní desky.

malinaPočítač Raspberry Pi je aktuálně dostupný ve dvou odlišných variantách, které se označují model A a model B. Rozdíly spočívají v tom, že Model A postrádá jisté funkce, což snižuje jeho cenu a nároky na napájení. Oba modely však mají hodně společných vlastností, o kterých se dozvíte v této kapitole. Na obrázku 1.1 je znázorněna 2. revize modelu B počítače Raspberry Pi, která je vybavena nejobvyklejším typem základní desky. Její schéma využívá i původní 1. revize modelu B a levnější model A. Nejnovější model B+ vychází z upraveného rozložení. Přibližně uprostřed všech základních desek Raspberry Pi se nachází čtvercový polovodičový prvek, kterému se obvykle říká integrovaný obvod nebo čip. Jedná se o modul typu SoC (system-on-chip) Broadcom BCM2835, který v počítači Pi zajišťuje obecné výpočetní zpracování, vykreslování grafiky a vstupně-výstupní funkce. Nad tímto čipem je další polovodičový prvek, který počítači Pi poskytuje paměť k dočasnému uložení dat během činnosti programů. Tento typ paměti se označuje jako paměť RAM (random access memory – paměť s náhodným přístupem), protože počítač může kdykoli číst nebo zapisovat libovolné místo paměti. Paměť RAM je nestálá. To znamená, že při výpadku napájení nebo vypnutí počítače Pi se veškerý obsah paměti ztratí.

rasp010

Základní deska 2. revize modelu B počítače Raspberry Pi

Nad modulem SoC a pod ním se nacházejí výstupy videa počítače Pi. Stříbrný (dolní) konektor je port HDMI (High Definition Multimedia Interface). Jedná se o stejný typ konektoru, který najdeme v multimediálních přehrávačích a mnoha satelitních a kabelových set-top boxech. Po připojení k modernímu televizoru nebo monitoru poskytuje port HDMI video ve vysokém rozlišení a digitální zvuk. Žlutý (horní) konektor je port kompozitního videa. Slouží k připojení starších televizorů, které nemají zdířku HDMI. Kvalita videa je nižší než u připojení HDMI a není k dispozici přenos zvuku, který je místo toho dostupný formou analogového signálu na audio jacku 3,5 mm vpravo od zdířky kompozitního videa Řady pinů v levém horním rohu základní desky počítače Pi tvoří konektor GPIO (general- -purpose input-output), který umožňuje připojit počítač Pi k jinému hardwaru. Tento port se nejčastěji používá k připojení rozšiřujících desek. „Rozšiřující desky“. Port GPIO má značné možnosti, ale je hodně náchylný k poškození. Při manipulaci s počítačem Pi se nedotýkejte jeho pinů, a pokud je počítač zapnutý, nikdy k nim nic nepřipojujte. Konektor z kovu a plastu pod portem GPIO je port DSI (Display Serial Interface), který dovoluje připojit digitálně ovládané systémy plochých displejů. Tento port obvykle používají pouze profesionální vývojáři integrovaných systémů, protože port HDMI je pružnější.

Příště Seznámení s počítačem Raspberry PI - 2.díl – Model A

neděle 9. prosince 2018

Waveshare ARPI600 Arduino adaptér pro Raspberry Pi

ar 01

Propojte Raspberry Pi s Arduino moduly.

Arduino je alternativní vesmír rozšiřujícíh modulů, které ARPI600 dokáže propojit s Raspberry Pi.

ARPI600 navíc podporuje moduly XBee, kterými můžete rozšířit svůj projekt o další bezdrátové vlastnosti.

Vlastnosti

  • Kompatibilní s Arduino UNO, Leonardo, snadno propojitelný s různými Arduino Shields
  • Konektor XBee pro připojení různých XBee modulů
  • Rozhraní pro připojení různých snímačů
  • Vestavěný USB → UART pro ladění přes sériový port, lze také nakonfigurovat jako USB XBee adaptér
  • Vestavěné A/D převodník (ADC), 10 bit, 38KSPS, 11 kanálů (6 kanálů pro Arduino, 5 kanálů pro senzory)
  • Vestavěná modul reálného času (RTC)
Kompatibilita s Raspberry Pi

ar k


Specifikace (en)
  • Arduino connector: for connecting Arduino shields
  • ICSP interface: Arduino ICSP
  • XBee connector: for connecting XBee communication modules
  • Sensor interface: for connecting sensors
  • Raspberry Pi connector: for connecting Raspberry Pi
  • USB TO UART
  • TLC1543: AD converter
  • PCF8563: RTC
  • CP2102
  • 32.768KHz crystal: for RTC
  • Power indicator
  • XBee state LED
  • XBee and Arduino interface RESET button
  • XBee EASYLINK button
  • RTC battery holder: for CR1220 button battery
  • TLC1543 reference voltage configuration jumper
  • RTC jumper
  • UART jumper
    • when connecting P_RX and CP_TX, P_TX and CP_RX respectively, USB TO UART is connected to Raspberry Pi serial port
    • when connecting XB_RX and CP_TX, XB_TX and CP_RX respectively, USB TO UART is connected to XBee serial port
    • when connecting XB_RX and P_TX, XB_TX and P_RX respectively, Raspberry Pi serial port is connected to XBee serial port
  • Arduino AD selection jumper
    • short 2 and 3: Arduino A0-A5 as AD input
    • short 1 and 2: Arduino A0-A5 as digital control
  • Arduino I2C selection jumper
    • short the jumper: Arduino A4-A5 as I2C control (the A4-A5 of Arduino AD selection jumper should be opened)
  • Arduino SPI selection jumper
    • short 1 and 2: Arduino D11-D13 as SPI control (default)
    • short 2 and 3: Arduino D11-D13 as digital control


Možnosti připojení modulů:

ar 02

ar 03

ar 04

ar 05


ar 06

Proč název „Raspberry Pi“?

malinaČasto vzniká otázka, jak vznikl název „Raspberry Pi“. Části toho názvu pocházejí od různých členů dozorčí rady. Jedná se o jeden z mála případů, kdy úspěšný návrh vytvořila komise a upřímně řečeno, ten název na začátku vůbec nebyl oblíben. Název je  ale opravdu praktický., protože  projekt byl mnoho let  označován jako „ABC Micro“. Slovo „Raspberry“ (malina) byl zvolen  proto, že názvy ovoce mají v počítačových firmách dlouhou tradici. Každý si samozřejmě vzpomene na nakousnuté jablko, ale kdysi se prodávaly také počítače značky Tangerine (mandarinka) a Apricot (meruňka). Mezi ovoce bychom mohli zařadit také Acorn (žalud), což byl britský výrobce počítačů založený roku 1978. „Pi“ je zkomolenina slova „Python“, protože v počátečních fázích vývoje byla domněnka, že to bude jediný programovací jazyk dostupný na mnohem méně výkonné platformě, než jakou jbyla nakonec v Raspberry Pi získána. Python mimochodem je stále doporučuván jako  oblíbený jazyk pro výuku i vývoj, ale platforma Raspberry Pi umožňuje zkoumat i celou řadu dalších jazyků.


sobota 8. prosince 2018

- Co je nového ?

Rasp4_001

Raspberry Pi je malý jednodeskový počítač, jehož primárním operačním systémem je Raspbian, derivát Linuxové distribuce Debian. Když píšeme, že je Raspberry Pi malé, máme na mysli skutečně miniaturní rozměry – velikost desky plošných spojů zhruba odpovídá rozměrům platební karty. Zároveň když mluvíme o počítači, nemáme na mysli plnohodnotnou náhradu vašeho desktopu, nýbrž něco mnohem méně výkonného, co stojí kolem tisícikoruny a jehož funkce je s trochou znalostí a dovedností omezena jen vaší představivostí.

rasp4_002
 

To znamená, že ačkoliv není Raspberry Pi určeno prostým uživatelům, kteří si chtějí koupit kompletní produkt, pro kutily, nadšence do informačních technologií a amatérské i profesionální programátory je splněným snem. Způsoby jeho využití lze totiž počítat ve stovkách až tisících – od herních konzolí pro retro pecky přes ovládání elektronických zámků a kamerových systémů až po domácí servery a multimediální centra. Pro to vše je nejzásadnější nejen fakt, že počítač funguje, ale také univerzální konektor GPIO, díky němuž lze k Raspberry Pi připojit kdeco.
Raspberry Pi určitě není pro úplné počítačové analfabety, díky mnoha návodům, které jsou dostupné zdarma a online, je však proniknutí do světa funkcionalit tohoto malého počítače jen otázkou trpělivosti a nadšení.

Kdy nové Raspberry Pi 4 uvidíme?
Už je tomu více než dva roky, co bylo v únoru 2016 představeno Raspberry Pi 3, poslední plnohodnotná generace tohoto jednodeskového počítače. Po pauze, která trvala celý rok 2017, nám bylo v březnu 2018 představeno Raspberry Pi 3 Model B+. Ačkoliv je to plnohodnotná vylepšená verze původního Raspberry Pi 3, jedná se zároveň jen o jakousi „půlgeneraci“, které chybí nejen označení Raspberry Pi 4, ale zejména výraznější mezigenerační vylepšení. Jak dlouho si ještě počkáme?
Zakladatel společnosti Raspberry Pi Eben Upton prohlásil, že první generace Raspberry Pi vydržela na trhu tři roky, druhá generace rok, co se ale té třetí týče, má pocit, že je to opět spíše tříletý produkt. Tím přímo naznačil, že Raspberry Pi 4 nám nejspíš přinese nejdříve rok 2019, což je nyní už tak nějak jasné, když jaro 2018 zabralo představení Raspberry Pi 3 Model B+. I proto fandíme únoru a březnu 2019 – snad nám jeden z těchto měsíců ukáže, jak bude nové Raspberry Pi 4 vypadat.
  rasp4_003

Jaké specifikace Raspberry Pi 4 můžeme čekat?
Letošní Raspberry Pi 3 Model B+ obsahoval stejný čipset Broadcom BCM2837 se čtyřmi jádry ARM Cortex A53 jako Raspberry Pi 3, jen s možností vyššího taktování. I proto mnozí vyhlížejí nové Raspberry Pi 4 právě kvůli silnějšímu procesoru a větší kapacitě operační paměti.
Sami si predikce uzavírat nedovolíme, po prozkoumání fór a vláken na Redditu lze však celkem s jistotou říci, co si komunita přeje, a tudíž i jakou poptávku bude muset Raspberry Pi 4 uspokojit.

rasp4_004

Všichni diskutující se samozřejmě shodují na novém procesoru. Jejich přání jsou celkem realistická, a představují si tak stále ještě čtyřjádrový procesor, který bude taktován na vyšší frekvenci než čip Raspberry Pi 3. Minimum těchto představ se pohybuje kolem 1,5 GHz, maximum potom u 2 GHz. Věříme, že výsledný procesor Raspberry Pi 4 by se mohl frekvenčně nacházet někde mezi těmito hodnotami – na 1,7 nebo 1,8 GHz.
Objevuje se i druhý pohled na věc, který není tolik pro zvyšování výkonu a podporu nových video formátů jako spíše pro zefektivňování, jež by zvýšilo použitelnost při napájení z akumulátoru.
Co se RAM týče, i její navýšení si komunita z celého srdce přeje, proti němu by ale mohly hlasitě protestovat ceny paměťových čipů, kterým se stále nechce nijak výrazně klesat. To znamená, že ačkoliv dává navýšení operační paměti na 2 GB z výkonnostního hlediska perfektní smysl, uvidíme, jestli se ho dočkáme, mohlo by totiž výrazně ohrozit celkovou cenu Raspberry Pi 4. Možná nakonec dojde na kompromis v podobě 1,5 GB.

rasp4_005
Jedním z posledních významných parametrů, na který komunita často vzpomíná, je nový grafický obvod. Současný VideoCore IV 3D, který najdeme v nejnovějším Raspberry Pi 3 Model B+, nepodporuje ani 4K video ani kodek H.265 neboli HEVC. To je zásadní problém pro všechny, kdo chtějí mít z Raspberry srdce svého multimediálního centra či přehrávače. Když se podaří Raspberry Pi 4 tento problém vyřešit, určitě to mnozí přijmou s povděkem.
Co se specifikací Raspberry Pi 4 týče, mnoho očekávaných změn nám k probrání nezbývá. Jsou jimi prakticky už jen konektory. RPi 3 Model B+ měl 4 konektory USB 2.0, HDMI a Gigabit Ethernet, který byl však také připojen přes rozhraní USB 2.0, což značně omezovalo jeho propustnost. Uvidíme, co s tím Raspberry Pi 4 udělá a zda nám přinese USB 3.0, po němž nejeden uživatel touží. Na poli bezdrátového připojení mnoho změn nečekáme. Mohlo by dojít maximálně k vylepšení podpory Bluetooth na verzi 4.2 nebo 5.0, nicméně to jen málokdo považuje za mezigenerační prioritu.
 

Cena Raspberry Pi 4
Odhad ceny Raspberry Pi 4 není zase tak složitý, vzhledem k tomu, že se jeho vývojáři vždy snaží držet co nejblíže původní ceně RPi, která činila 35 USD  – v českých poměrech zhruba 1000 Kč. I proto věříme, že se bude kolem těchto čísel pohybovat cena nového modelu. Samozřejmě může dojít k výchylkám v rámci jednotek i desítek procent, nicméně stejně jako celé Raspberry Pi, ani ony zákazníky nezruinují.

středa 5. prosince 2018

Banana Pi téměř identická kopie Raspberry Pi


Jmenuje se Banana Pi a je čínskou odpovědí na populární minipočítač.Za jeho vývojem stojí akademici z čínské Šen-čenskej univerzity,  kteří se snažili do malého balíčka vtěsnit víc výkonu a konektivity.Ban 002

Minipočítač je vybavený dvojjádrovým procesorem ARM Cortex s pracovní frekvencí 1 GHz a gigabajtem operační paměti. Má Wi-FI, gigabitový ethernet, infračervený přijímač a rozhraní SATA II pro připojení pevných disků.
K tomu patří standardní dva USB porty, sada audio rozhraní, slot na paměťovou SD kartu a další rozhraní na připojení periférií. Cílem tohoto projektu je přiblížit minipočítač možnostem současných počítačů.
Softwarové zázemí je podobné jako při platformě Raspberry Pi, celková koncepce projektu se žádným způsobem neliší. Amazon zařadil tuto novinku do své nabídky  s cenovkou 35,98 liber. Oslovit může nových zájemce, kterým doposud chyběl výkon a některé komunikační prvky.
Minipočítače Raspberry Pi se stali nejen nástrojem pro budovaní  multimediálních center a inteligentních systémů na řízení domácnosti, ale aj nástrojem na výuku a vývoj zařízení pro vědecké účely. Na internetu je dostupných množství hotových projektů a aplikací, kterými se nadšenci mohou inspirovat.

Banana PI M2

Ban 001



Miniaturní počítač, jehož základem je 4jádrový procesor Cortex A7, 1024MB RAM, grafická karta PowerVR SGX544MP2, slot pro microSD karty; konektory: HDMI, 4x USB 2.0 host + 1x microUSB (OTG); GLAN + WiFi, bez operačního systému.

BANANA Pi M2
Malý společník pro pracovní využití s velikostí desky srovnatelné s velikostí platební karty, který může sloužit jako kvalitní pracovní nástroj nebo popřípadě jako multimediální domácí centrum v rukou zkušených uživatelů. Kompletní sestavu je totiž nutné sestavit ze základních stavebních dílů a mezi kompatibilní operační systémy patří převážně různé druhy Linuxu.

Široké možnosti připojení
Přístroj i přes svou malou velikost disponuje celou řadou nejrůznějších konektorů. Mezi nimi naleznete například populární a velmi rozšířené multimediální HDMI rozhraní, které využijete pro připojení zobrazovacího zařízení (monitor, televizor či projektor). Do přítomného 4x USB 2.0 konektoru lze připojovat nejrůznější USB periferie, jako jsou klávesnice, myši, flash disky nebo jiné externí zařízení a přítomný je i microUSB port s podporou (OTG). Tento model je vybaven i kabelovým síťovým rozhraním GLAN nebo bezdrátovou WiFi sítí standardu 802.11 b/g/n.

Úložná paměť
Tento model je dodáván bez předinstalovaného operačního systému Windows, ale díky přítomnosti slotu na microSD karty lze využít tento prostor pro instalaci vlastního kompatibilního operačního systému. Zbylá kapacita úložného prostoru, kterou nezabere operační systém, můžete využít pro ukládání multimediálního obsahu.

Klíčové vlastnosti
Miniaturní přístroj má v sobě integrovaný 4jádrový procesor Cortex A7 a 1024MB operační paměti. Díky tomu bude zpracování multimediálního obsahu rychlé a daleko více pohotové než u méně výkonných přístrojů. O grafické operace se stará výkonná grafická karta PowerVR SGX544MP2. Data nebo operační systém je možné instalovat na paměťové karty typu microSD, které nejsou součástí balení, ale je zde pro ně připraven paměťový slot. Mezi širokou konektorovou výbavu patří porty HDMI a 4x klasické USB 2.0. Připojit počítač k domácí nebo firemní síti můžete prostřednictvím klasického GLAN nebo WiFi rozhraní. Napájení přístroje se provádí prostřednictvím microUSB portu.
Rozměry výrobku jsou 92 x 60mm a hmotnost je pouze 45 gramů. Počítač je dodáván bez předinstalovaného operačního systému.

úterý 4. prosince 2018

Raspberry Pi – Testy

Raspberry Pi


Menší revoluci na poli mini počítačů způsobila v roce 2012 skupinka britských učitelů z Cambridge, kteří chtěli pro studenty cenově dostupný a zajímavý vývojářský hardware. Ještě v té době se totiž tradiční vývojářské sety pohybovaly v řádu několika tisíců korun.

rasp 001

První generace Raspberry Pi zaznamenala obrovský úspěch


Vznikl tak projekt Rasperry Pi a ve spolupráci se společností Broadcom došlo v úvodu roku 2012 k představení mini počítače, který obsahoval procesor, grafickou část, operační paměť, HDMI port či čtečku karet za pouhých 25 dolarů. Není tedy divu, že tato deska rozpoutala malou revoluci a dosud se prodalo více jak 5 milionů kusů, což poněkud zaskočilo jak analytiky, tak ostatní výrobce hardwaru.

Raspberry Pi 2


Od představení první generace utekly již více jak 3 roky a dnes tu máme další evoluční krok jménem Raspberry Pi 2. K oficiálnímu představení došlo v únoru letošního roku (2015) a tvůrci celkem výrazně vylepšili výkon, když využili 4jádra Cortex-A7 na frekvenci 900 MHz. Grafické jádro zůstává stejné (Broadcom VideoCore IV), avšak celkově se výrazně zlepšila svižnost systému i plynulost přehrávání videí s vyšším datovým tokem při rozlišení 1080p.

rasp 002

Raspberry Pi 2 přináší oproti první generaci výrazně vyšší výkon


Navíc přidejme Ethernet pro připojení na domácí síť, HDMI výstup pro napojení na domácí televizor a rázem zde máme adepta na cenově přívětivé multimediální centrum. Vždyť samotné Raspberry Pi 2 stojí jen 35 dolarů. Zásadnější nevýhodou tohoto modelu z hlediska hardwaru je absence SATA portu, ale ten neobsahuje většina desek s ARM čipsety. Buď lze využít čtečku karet, USB porty nebo data skladovat na lokálním serveru.

rasp 003

Raspberry Pi 2 přináší dále zcela pasivní chlazení, miniaturní rozměry a spotřebu okolo 4 W, takže jej bez obav z nárůstu účtu za elektřinu můžete provozovat prakticky celý rok nonstop.

rasp 004

Nicméně ten největší trumf drží Raspberry Pi 2 v otázce softwarové podpory. Uživatelé, kteří se počítají na miliony, totiž společně vytvořili bezpočet návodů a diskuzí, stejně tak se pravidelně vydávají aktualizace hned pro několik operačních systémů a již letos by na tuto mini desku měly dorazit i Windows 10, což by ještě před rokem či dvěma byla čirá utopie.

Přímo na oficiálních stránkách naleznete tyto systémy:
Noobs / Noobs Lite – jednoduchý průvodce, kterého nahrajete na paměťovou kartu a po jeho spuštění si z přehledného seznamu vyberete, který operační systém chcete na své Raspberry nainstalovat.
Raspbian – zřejmě nejpopulárnější operační systém pro „Malinu“ vychází z desktopového linuxové edice Debian
Ubuntu Mate / Ubuntu Core – pro uživatele PC je Ubuntu často bráno jako nejznámější zástupce linuxových distribucí a pro Raspberry máte k dispozici verzi s grafickým rozhraním (Mate) a verzi bez grafické nadstavby (Core)
Pidora – desktopová Fedora se netěší takové popularitě jako Ubuntu, ale i tak se jí dostalo vlastní verze pro Raspberry
Openelec / OSMC – pro  čtenáře jsou zřejmě nejdůležitější poslední dva jmenované systémy, které se úzce specializují na oblast multimédií. Obrovská popularita Raspberry Pi 2 zaručuje pravidelnou aktualizaci a tím pádem poměrně snadné vytvoření HTPC

pondělí 3. prosince 2018

Raspberry Pi 3 Model A+ 64-bit 512MB RAM

Rasp3 01

Raspberry Pi 3A+ je prakticky Raspberry Pi 3B+ zmenšené na půdorys a rozměry úspornějšího Raspberry Pi 1A+. Vysoký výkon a skvělá konektivita v tak malém balení za je ještě nižší cenu dělá z 3A+ skvělého kandidáta do Vašich projektů.

Raspberry Pi 3A+ má stejný 1,4GHz 64-bit čtyřjádrový procesor, dvoukanálovou 2,4GHz a 5GHz WiFi 802.11ac a Bluetooth 4.2 LE, podobně jako větší Raspberry Pi 3B+.

Nová dvoukanálová WiFi má modulární certifikaci. Ta znatelně snižuje potřebu testování při integraci 3A+ do vlastního produktu, čímž Vám ušetří náklady i čas potřebný k uvedení produktu na trh.

Procesor
Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53
64-bit SoC @ 1.4 GHz

Paměť
512MB LPDDR2 SDRAM

Konektivita
2.4 GHz a 5 GHz IEE 802.11.b/g/n/ac wireless LAN
Bluetooth 4.2/BLE

Přístup
Prodloužený 40-pin GPIO header

Video & zvuk
1 × HDMI v plné velikosti
MIPI DSI display port
MIPI CSI camera port
4 pólový stereo výstup a kompozitní video port

Multimédia
H.264, MPEG-4 dekódování (1080p30);
H.264 zakódování (1080p30);
OpenGL ES 1.1, 2.0 grafika

Podpora SD karet
Formát Micro SD pro načítání operačního systému a ukládání dat

Příkon
5 V/2.5 A DC přes micro USB konektor
5 V DC přes GPIO header

Prostředí
Provozní teplota 0–50°C

Shoda
Úplný seznam místních a regionálních schválení produktu naleznete na adrese: /www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-a-plus

Životnost výroby
Raspberry Pi 3A + zůstane ve výrobě nejméně do ledna 2023

Datum vydání
15.11.2018

Rozměry
65 mm × 56 mm

Hmotnost
29 g

Podpora