Raspberry Pi je malý jednodeskový počítač, jehož primárním operačním systémem je Raspbian, derivát Linuxové distribuce Debian. Když píšeme, že je Raspberry Pi malé, máme na mysli skutečně miniaturní rozměry – velikost desky plošných spojů zhruba odpovídá rozměrům platební karty. Zároveň když mluvíme o počítači, nemáme na mysli plnohodnotnou náhradu vašeho desktopu, nýbrž něco mnohem méně výkonného, co stojí kolem tisícikoruny a jehož funkce je s trochou znalostí a dovedností omezena jen vaší představivostí.
To znamená, že ačkoliv není Raspberry Pi určeno prostým uživatelům, kteří si chtějí koupit kompletní produkt, pro kutily, nadšence do informačních technologií a amatérské i profesionální programátory je splněným snem. Způsoby jeho využití lze totiž počítat ve stovkách až tisících – od herních konzolí pro retro pecky přes ovládání elektronických zámků a kamerových systémů až po domácí servery a multimediální centra. Pro to vše je nejzásadnější nejen fakt, že počítač funguje, ale také univerzální konektor GPIO, díky němuž lze k Raspberry Pi připojit kdeco.
Raspberry Pi určitě není pro úplné počítačové analfabety, díky mnoha návodům, které jsou dostupné zdarma a online, je však proniknutí do světa funkcionalit tohoto malého počítače jen otázkou trpělivosti a nadšení.
Kdy nové Raspberry Pi 4 uvidíme?
Už je tomu více než dva roky, co bylo v únoru 2016 představeno Raspberry Pi 3, poslední plnohodnotná generace tohoto jednodeskového počítače. Po pauze, která trvala celý rok 2017, nám bylo v březnu 2018 představeno Raspberry Pi 3 Model B+. Ačkoliv je to plnohodnotná vylepšená verze původního Raspberry Pi 3, jedná se zároveň jen o jakousi „půlgeneraci“, které chybí nejen označení Raspberry Pi 4, ale zejména výraznější mezigenerační vylepšení. Jak dlouho si ještě počkáme?
Zakladatel společnosti Raspberry Pi Eben Upton prohlásil, že první generace Raspberry Pi vydržela na trhu tři roky, druhá generace rok, co se ale té třetí týče, má pocit, že je to opět spíše tříletý produkt. Tím přímo naznačil, že Raspberry Pi 4 nám nejspíš přinese nejdříve rok 2019, což je nyní už tak nějak jasné, když jaro 2018 zabralo představení Raspberry Pi 3 Model B+. I proto fandíme únoru a březnu 2019 – snad nám jeden z těchto měsíců ukáže, jak bude nové Raspberry Pi 4 vypadat.
Jaké specifikace Raspberry Pi 4 můžeme čekat?
Letošní Raspberry Pi 3 Model B+ obsahoval stejný čipset Broadcom BCM2837 se čtyřmi jádry ARM Cortex A53 jako Raspberry Pi 3, jen s možností vyššího taktování. I proto mnozí vyhlížejí nové Raspberry Pi 4 právě kvůli silnějšímu procesoru a větší kapacitě operační paměti.
Sami si predikce uzavírat nedovolíme, po prozkoumání fór a vláken na Redditu lze však celkem s jistotou říci, co si komunita přeje, a tudíž i jakou poptávku bude muset Raspberry Pi 4 uspokojit.
Všichni diskutující se samozřejmě shodují na novém procesoru. Jejich přání jsou celkem realistická, a představují si tak stále ještě čtyřjádrový procesor, který bude taktován na vyšší frekvenci než čip Raspberry Pi 3. Minimum těchto představ se pohybuje kolem 1,5 GHz, maximum potom u 2 GHz. Věříme, že výsledný procesor Raspberry Pi 4 by se mohl frekvenčně nacházet někde mezi těmito hodnotami – na 1,7 nebo 1,8 GHz.
Objevuje se i druhý pohled na věc, který není tolik pro zvyšování výkonu a podporu nových video formátů jako spíše pro zefektivňování, jež by zvýšilo použitelnost při napájení z akumulátoru.
Co se RAM týče, i její navýšení si komunita z celého srdce přeje, proti němu by ale mohly hlasitě protestovat ceny paměťových čipů, kterým se stále nechce nijak výrazně klesat. To znamená, že ačkoliv dává navýšení operační paměti na 2 GB z výkonnostního hlediska perfektní smysl, uvidíme, jestli se ho dočkáme, mohlo by totiž výrazně ohrozit celkovou cenu Raspberry Pi 4. Možná nakonec dojde na kompromis v podobě 1,5 GB.
Jedním z posledních významných parametrů, na který komunita často vzpomíná, je nový grafický obvod. Současný VideoCore IV 3D, který najdeme v nejnovějším Raspberry Pi 3 Model B+, nepodporuje ani 4K video ani kodek H.265 neboli HEVC. To je zásadní problém pro všechny, kdo chtějí mít z Raspberry srdce svého multimediálního centra či přehrávače. Když se podaří Raspberry Pi 4 tento problém vyřešit, určitě to mnozí přijmou s povděkem.
Co se specifikací Raspberry Pi 4 týče, mnoho očekávaných změn nám k probrání nezbývá. Jsou jimi prakticky už jen konektory. RPi 3 Model B+ měl 4 konektory USB 2.0, HDMI a Gigabit Ethernet, který byl však také připojen přes rozhraní USB 2.0, což značně omezovalo jeho propustnost. Uvidíme, co s tím Raspberry Pi 4 udělá a zda nám přinese USB 3.0, po němž nejeden uživatel touží. Na poli bezdrátového připojení mnoho změn nečekáme. Mohlo by dojít maximálně k vylepšení podpory Bluetooth na verzi 4.2 nebo 5.0, nicméně to jen málokdo považuje za mezigenerační prioritu.
Cena Raspberry Pi 4
Odhad ceny Raspberry Pi 4 není zase tak složitý, vzhledem k tomu, že se jeho vývojáři vždy snaží držet co nejblíže původní ceně RPi, která činila 35 USD – v českých poměrech zhruba 1000 Kč. I proto věříme, že se bude kolem těchto čísel pohybovat cena nového modelu. Samozřejmě může dojít k výchylkám v rámci jednotek i desítek procent, nicméně stejně jako celé Raspberry Pi, ani ony zákazníky nezruinují.