Další důležitý rozdíl mezi počítačem Raspberry Pi a stolním počítačem nebo notebookem spočívá kromě velikosti a ceny také v operačním systému – softwaru, který umožňuje řídit činnost počítače Většina stolních i přenosných počítačů, které se v současnosti prodávají, pracuje s jedním ze dvou operačních systémů: Microsoft Windows nebo Apple OS X. Obě platformy patří do kategorie closed source a vznikají v nepřístupném prostředí s použitím proprietárních metod.Tyto operační systémy se označují jako closed source z povahy svého zdrojového kódu (source code), což je popis v počítačovém jazyce, který systému sděluje, co má dělat. V případě softwaru typu closed source tento popis zůstává pečlivě hlídaným tajemstvím. Uživatelé mohou získat hotový software, ale nemají možnost se podívat, jak je vytvořen.
Návrh počítače Raspberry Pi oproti tomu počítá s tím, že na něm bude fungovat operační sys- tém s názvem GNU/Linux, který budeme dále označovat prostě jako Linux. Na rozdíl od sys- témů Windows či OS X je systém Linux systémem typu open source, takže si můžete stáhnout zdrojový kód celého operačního systému a změnit cokoli, co chcete. Nic není skryté a všechny změny kompletně probíhají na očích veřejnosti. Díky tomuto stylu vývoje open source bylo možné standardní systém Linux rychle přizpůsobit ke spuštění v počítači Raspberry Pi. V době psaní této knihy bylo na čip BCM2835 počítače Raspberry Pi importováno několik verzí systému Linux, které se nazývají distribuce. Patří k nim Raspbian, Pidora a Arch Linux
Jednotlivé distribuce se zaměřují na odlišné uživatelské požadavky, ale všem je společné to, že se jedná o projekty open source. Vesměs jsou také vzájemně kompatibilní: software napsaný v systému Debian obvykle bude dokonale fungovat i v systému Arch Linux a naopak.
Systém Linux není omezen jen na počítače Raspberry Pi. K dispozici jsou stovky různých dis- tribucí určených pro stolní počítače, notebooky, a dokonce mobilní zařízení. Z jádra Linux vychází i oblíbená platforma Android společnosti Google. Pokud budete se systémem Linux ve svém počítači Raspberry Pi spokojeni, můžete jej nainstalovat i do jiných počítačů,které používáte. Tento systém dokáže bez problémů koexistovat se stávajícím operačním systému můžete tak využívat výhody obou a mít k dispozici známé prostředí i tehdy, když nemáte po ruce svůj počítač Pi.Stejně jako v případě rozdílů mezi procesory ARM a x86 je potřeba zmínit důležitý fakt týkající se praktické odlišnosti systémů Windows, OS X a Linux: software určený pro systém Windows či OS X nebude v systému Linux fungovat. Pro naprostou většinu běžných softwarových produktů však naštěstí existuje mnoho odpovídajících alternativ. Většinu z nich lze navíc používat zdarma a patří do kategorie open source stejně jako samotný operační systém.Můžete je dokonce nainstalovat i do systémů Windows a OS X, abyste měli své oblíbené aplikace k dispozici na všech třech platformách.
Žádné komentáře:
Okomentovat